26.9.2020 | Svátek má Andrea


Před rozuzlením

1.10.2018

Případ vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové se zřejmě blíží k rozuzlení. Slovenskem vibrují mnohé spekulace a jinak tomu ani být nemůže. 

Vše ukazuje na čtvrtou osobu drženou ve vazbě, na překladatelku Alenu Zs., tlumočnici z italštiny. Podezření jsou v souladu s prvními hypotézami, jež dávaly vraždy do souvislosti s působením italské mafie na Slovensku.

Případ má od svého prapočátku i rovinu politickou. Vedla k pádu vlády, odstoupil premiér Robert Fico i ministr vnitra Robert Kaliňák, ovšem politické oponenty neuspokojila alternativa v osobě Petra Pellegriniho, taktéž předáka Směru. I kdyby se nakonec podařilo vše vyjasnit, a dodejme hned, že je to krajně nepravděpodobné, zůstane ve vzduchu viset otázka, jak je možné, že se nějaká italská zločinecká organizace zabydlela na Slovensku tak, že si mohla troufnout na vraždy ve stylu Kmotra. A nedělejme si iluze, že je to specialita Slovenska, je to spíš náhoda, že se něco podobného neodehrálo u nás.

Je to spíš důsledek snadného pohybu po kontinentu a extrémně usnadněné komunikace než nějakého vládního spiknutí. Ovšem ti, kteří se cítí býti mimo, velmi snadno vinu nahážou na ty, které by chtěli nahradit, pokud možno bez voleb. Do čela takových pokusů se ostatně na Slovensku postavil právě jejich prezident Kiska. Z toho plyne, že i když se obvinění dostanou před soud a soud je odsoudí, klid nenastane, přesně naopak.

V takové době žijeme: všeho je dost, jenom ta důvěra, potvora, ta se jaksi nedostává.

Komunisté do kytek

Sestup preferencí komunistů pokračuje a už dosahují hranice volitelnosti. Kde jsou ty časy, kdy jim dával hlas každý pátý Čech! Jsou opravdu ve špatné situaci. Co mohou nabídnout víc, než sociálnědemokratické „všechno zadarmo, a to tak že každému“, které jak vidno moc netáhne? Paní Semelová by ráda obnovila katovnu na Pankráci, ale nejsou lidi. Jsou komunisté vlevo? Jak se to vezme. Levice dnes znamená uznání patnácti pohlaví a import makáčů ze Senegalu, ale na to komunisté své sedmdesátileté příznivce neutáhnou. Je to smutné pomalé odumírání. Mohou na kolenou děkovat polepšeným komunistům z roku 1968, kteří po převratu v roce 1989 zabránili spravedlivému vyrovnání účtu viny.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.