22.9.2020 | Svátek má Darina


Pravda o čínském viru

21.4.2020

Američtí prezidenti občas překročí pravidla diplomatické mluvy a označí věci pravým jménem. Ronald Reagan svého času označil Sovětský svaz za říši zla. Ten to schytal! No a říše zla padla, Rusko dostalo šanci nebýt říší zla a je na nejlepší cestě ji definitivně promarnit. Teď je tu jiný prezident, Donald Trump, a ten nemlží kolem žádného Covidu19 a označuje ho za čínský virus. 

On je to čínský virus. Mnozí lidé se domáhají pravdy. Austrálie navrhuje ustavení mezinárodní komise, která by původ viru a okolnosti jeho šíření vyšetřila. Podezření je silné. Čínská vláda a komunistická partaj, což jedno tělo jsou, i když to formálně tak nevypadá, měla dostatek informací a nezabránila svým lidem odjíždět ze země a šířit virus po světě. Číňané neudělali to, co o něco později udělala česká vláda, načež ji za to aktivističtí právníci soudně stíhají. Australská ministryně zahraničí Marise Payne odmítá, aby se vyšetřování účastnila Světová zdravotnická organizace WHO, protože se tato organizace podepsala na šíření nákazy. Donald Trump též žádá vyšetřování a v souladu se svým stylem vyhrožuje blíže neurčenými důsledky.

Pokud jde o vyšetřování, skepse je tu na místě. I kdyby vznikla a i kdyby se dobrala jednoznačných závěrů stran odpovědnosti za rozšíření čínského viru do světa, Čína žádné konkrétní důsledky neponese. Ale úplně snadno z toho nevyklouzne. Ty ztráty jsou příliš vysoké a zatím se soustřeďujeme na ztráty na životech. Jakmile se začnou počítat ztráty ekonomické, atmosféra zhoustne. Čína se od svého obratu od doktrinářského třeštění těšila ve světe velkým sympatiím. Byla to jakási polepšená říše zla. V mezinárodním obchodě hrála a dones hraje s cinknutými kartami. Tak jí to promiňme, vždyť je to obrácený hříšník. Ona sice zavírá lidi do koncentráků a popravuje politické vězně, ale dělá pěkné telefony, kdo by se na ni mohl trvale zlobit. To je ta nálada, která velmi pomohla Číně k úspěchu.

Nálada se mění a bude horší. O úspěchu nějaké vyšetřovací komise lze pochybovat, ale že ty hospodářské vztahy nebudou tak vlídné jako dřív, je skoro jisté.

Jen slepý dnes nevidí, jak je to nebezpečná země.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.