8.12.2023 | Svátek má Květoslava


Prasata sobě

28.4.2006

Pomník je složen ze sporáků, lednic a dalšího haraburdí. Akce přišla ve dnech, kdy se z Libčevsi na Lounsku začaly odvážet zbytky nelegálního odpadu, dovezeného k nám z Německa. Akce je to chvályhodná. Snad se opravdu někteří lidé chytí za nos, jak by si přál starosta Prahy 5 Jančík. Zároveň ale musí být dost odkladních míst pro legální odpad. Naše civilizace bohužel produkuje odpad a lepší to nebude - spíš horší, odhaduji.

Že to není politikum, že to není téma pro úvodník?
Vláda v první řadě a všechny další orgány správy veřejných věcí by se měly starat především o to, co není v dosahu možností občana jednotlivce. Já jako občan nepůjdu likvidovat skládku v Libčevsi. Nemám na to prostředky a, konec konců, ani chuť. To je věc státu, ale hlavně, co je věc státu: nastavit taková pravidla, aby skládka tohoto druhu nemohla vůbec vzniknout. Aby se nevyplatilo ji založit. Aby riziko bylo příliš vysoké.

Jak je to ale se sporákem odvezeným do lesa?
Tady je vztah mezi občanem a veřejným prostorem složitější. Stát, v tomto případě spíš reprezentovaný místní samosprávou, by měl nabídnout rozumnou alternativu. Možností je mnoho: zřizování technických dvorů, na komerčním základě, formou podpory tohoto druhu podnikání. Svoz odpadků je další účinná cesta. Právě na Praze 5 funguje velmi dobře už několik let. Také represe, o to by se měl postarat stát. Výhrůžné nápisy "skládka zakázána pod pokutou 5000 Kč" jsou plácnutím do vody, pokud někdo těch pěl litrů opravdu nezaplatí. Ale taky do toho patří vytváření veřejného mínění, že starý televizor do křoví nepatří. Nemůže stát za každým remízkem policajt, aby číhal na chlapíka vezoucího na kolečku stará kamna. Ten chlapík by se měl stydět za to, že veze kamna do lesa. A jakmile se začne stydět a kamna ´odveze na místa k odvozu kamen určená, bude to známka d´toho, že politika, ta skutečná, reálná - mimo - kecy - a - žvásty, opravdu funguje.