15.10.2021 | Svátek má Tereza


Praha se topí v penězích

12.5.2010

Pražští zastupitelé přicházejí se zbrusu novou myšlenkou. Budou bojovat proti korupci. Ale ne sami. Najmou si externí firmu, která jim za 190 milionů korun bude čtyři roky radit při „realizaci protikorupční strategie zadavatele“ a poskytovat související právní služby. Firma ale nebude dělat audity. Za ty zaplatí magistrát další desítky milionů jiným firmám. Po zkušenosti s jinými audity (viz Opencard) ale víme, že i tohle se dokáže pekelně prodražit. Audit se bude dělat tak dlouho, dokud město nedostane takový, jaký chce.

Nad nápadem s externí firmou ohrnují opoziční zastupitelé nos. Praha prý má dost odborníků, takže není třeba najímat externí advokátní kancelář. Členové opozice se tváří, jako kdyby na zastupitelské židle usedli teprve včera - pokud by ovšem nebyli radši, kdyby veškeré prověrky prováděli lidé, kteří jsou na radnici zaměstnaní. Pak by nedošlo k žádným senzačním odhalením. Korupce, která prorůstá celým městem, pokvete vesele dál.

První městská banka, bezplatný internet, olympiáda, Pražské vodovody a kanalizace, mýtné, internetová encyklopedie, Opencard, turnikety do metra, tunel Blanka, pronájem Výstaviště. Namátkou vybrané akce, které stály naše hlavní město už nehezkých pár miliard. A nemusely se přitom ani konat. Magistrát platil bez mrknutí oka jen za návrhy a analýzy.

A co je nejpozoruhodnější: právnicky řečeno nešlo nikdy o podvod - i přes řadu trestních oznámení nebyl zatím nikdo odsouzen. Nanejvýš tak jeden bezvýznamný úředník opustil svoje místo. Kola penězi dobře promazaného stroje se nepřestala točit.

Inu, pražský magistrát opravdu neví, co s penězi. Potíž je v tom, že ty stovky milionů šly z našich kapes. Darmo mluvit, co všechno jsme za ty peníze v Praze dávno mohli mít. I ty hodinky s vodotryskem do kapsy každého občana.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.