8.10.2022 | Svátek má Věra


Politický, nebo politizovaný proces?

12.9.2022

Někdy je to těžké posoudit. Naše nezávislé soudnictví také přiřklo Lidový dům sociální demokracii až v roce 2000, tedy poté, co se z ní stala vládní strana. Nelze popřít, že Andreje Babiše dostrkají po sedmi letech před soud až poté, co se stal opozičním politikem. To samozřejmě může působit i opačným směrem, totiž, že dokud byl ve vládě, jako ministr a posléze premiérministr, soudnímu líčení ve věci Čapího hnízda bránil. Každopádně je to pikantní, že to tak vyšlo, a bylo by mnohem lépe, kdyby soud začal dřív, nejlépe tak před pěti lety.

Nezačal před pěti lety a marné je nad tím prodlévat delší čas, než jaký stačí na pobavené povytažení obočí. Soud budeme sledovat, v auditoriu zasedne náš stálý spolupracovník ing. Zdeněk Jemelík a budeme tedy mít zasvěcené a stoprocentně nezaujaté komentáře z první ruky – první, předběžný, je disposici už dnes.

Svůj pohled jsem tu vypsal mockrát. Andrej Babiš je produkt budování kapitalismu bez kapitálu. Stručně řečeno, je to člověk, který škube stát na daních. Nejsme v USA, kde dostali vraha Al Capona za mříže, protože šidil na daních. U nás jsou zákony nastaveny tak už od dob devadesátek, že velké ryby za pomoci kluzkých právníků proklouznou. Věřím, že státní zástupce Pavel Zeman by Babiše zprostil obvinění spolu s devíti ostatními zproštěnými, ale nebyl dost statečný a bál se toho, co nastane…

Co nastane, pokud to udělá soudce Šott. Stát se samozřejmě proti rozsudku odvolá, ale mela nastane stejně. Vždyť vidinu Babiše v teplákách má Pětikolka před vnitřním zrakem, jako měli křižáci táhnoucí na Jeruzalém před očima Bohorodičku. Zproštěním Babiše viny by se zhroutil jejich politický svět, jejich korábu by se otevřelo dno. Jejich svět funguje tak, že obviněním Babiše je ANO automaticky delegitimizováno. To má zhoubný dopad na politický systém, jelikož třicet procent elektorátu je zahnán do politického ghetta, kam slušný člověk nestrčí nos. V důsledku delegitimizace není ANO pokládána za normální politický subjekt a má omezený koaliční potenciál, třebaže je na trvale na špici preferencí.

Co se stane, když se po dlouhé, dlouhé době soudce Šott zachová tak, jako když dle legendy Václav Vydra starší na prknech Národního divadla zvolal: Huse, jsi volný!

Bude z toho politické zemětřesení.

V jeho hřímání bychom neměli zapomenout na jednu nevyvratitelnou pravdu, kterou by si měli zapsat za uši i voliči ANO: Andrej Babiš šidí na daních a osobuje si právo řídit vládu a nejpočetnější poslanecký klub. V takovém Absurdistánu žijeme.

Aston Ondřej Neff