20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Po Madridu

16.12.2019

Do Madridu se sjelo celkem dvacet tisíc papalášů a jednali o klimatu a nakonec se shodli na tom, že než aby schválili pitomost, neshodnou se na ničem. Dvacet tisíc papalášů tedy mělo výlet do města, které není zrovna moc příjemnou turistickou destinací, pokud nemáte specifický zájem o tamní galerie. Nicméně to setkání smysl mělo, protože téma klimatu a životního prostředí zde zjevně je. 

Můžeme diskutovat kolem oteplení, ale znečišťování, zejména pak plastovým odpadem, to je problém očividný, zřejmý, neoddiskutovatelný. A že je globální, to je také jasné, a tudíž se ve výhledu musí na globální bázi diskutovat a řešit.

Potíž je v tom, že doposud se v dějinách problémy řešily až poté, kdy způsobily katastrofu, a až posléze se napravovalo to, před čím osvícení lidé varovali už před desítkami let.

Na konferencích se pochopitelně nevyřeší nic. Řešit musí velcí hráči. V otázkách klimatu a životního prostředí se angažuje Evropa, ale ta přestala být velkým globálním hráčem. Směšná je vize, že půjde příkladem. To není ani pro zasmání. Ona se vzdala jakýchkoli mocenských pák, nedokáže se ubránit ilegální migraci, natož aby jiným ekonomickým a politickým oblastem uměla vnutit koncept ohleduplnosti k budoucnosti planety.

Ten problém je ale objektivní a dokud se jím nezačnou zabývat velcí hráči, a to je zejména Čína, řešen nebude. Vždyť Čína je hlavní znečišťovatel, musí tedy začít! Vzhledem k tomu, že je to největší producent elektroautomobilů na světě, je zřejmé, že téma bere vážně. Je to důvod k optimismu.

Aston Ondřej Neff


Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.