10.5.2024 | Svátek má Blažena


Po devatenácti letech

2.5.2023

Ano, do EU jsme vstupovali zrovna na prvního máje, takže krom jiného proběhne nebo spíš neproběhne vzpomínka výročí. Žádné oslavy ani tryzny se nekonají a kdo ví, zda se konat budou napřesrok, až to bude výročí kulaté. Věnovali se tomu na Novinkách a zajímavá je čtenářská anketa. Rozhodně pozitivně hodnotí vstup – zaokrouhluji – 28% respondentů, rozhodně negativně 27%. Spíš pozitivně 5% a teď pozor, spíš negativně 38% lidí. Je nejasné, co se tím míní, spíš negativně. Rozhodně negativně vypadá na rozvod, čili odchod z EU, což se kryje s výsledkem zkoumání agentury NMS Market Research: 32% Čechů je pro Czexit, pro odchod po vzoru Británie. Ono „spíše negativně‟ tedy je: nadáváme, ale zase ne tak moc, abychom se chtěli trhnout.

Výsledky agentury NMS jsou zajímavé, odkazuji na citovaný článek na Novinkách. Vstup nejvíce oceňují hodně mladí lidé mezi 18 a 24 lety, v této skupině je to dokonce 77%. Což ostatně je podstatné – ve věku 65 a více jsou odpůrci zastoupeni 59 procenty. Jelikož do té skupiny taky patřím, mohu odhadovat, co aspoň některé k negaci vede. Před třiceti lety, když padl režim, převládaly naděje a iluze, že Západ je něco skvělého, že je to říše rozumu a slušnosti a ve výsledku z toho plyne prosperita a sebevědomí. Pak se ale věci začaly měnit, posílila eurofederalistická myšlenka. Byla podepsána Lisabonská smlouva (to už jsme byli krátce členy). Nějakou dobu to šlo dobře: všímal jsem si, že rozdíly v životní úrovni se snižovaly. Teď ale je to zase jinak, už jsme zpátky v dobách, kdy si rozmyslíte, jestli si v kavárně dáte kafe nebo ne. O nějakém obdivném vzhlížení k Západu nemůže už dlouho být ani řeči. Francie s Německem nadále Unii vedou, ale přesvědčivý leadership to rozhodně není, a krach německé východní politiky důvěru podlomil nadobro. Kdyby teď naše vláda chtěla přitvrdit v eurohujerství a například chtěla kývnout na zrušení veta, asi by byl malér. Nechat se vést Německem, to tedy děkuji pěkně. Odklon od fosilních paliv smysl má – z mnoha důvodů, ale jít na to přes zavírání jaderných elektráren a otevírání uhelek je čisté šílenství a tak se to bohužel realizuje.

Tohle všechno se honí hlavou našinci, který před devatenácti lety vítal vstup sklenicí šampaňského – přímo v Bruselu. Je to dobře nebo špatně? Prostě, takové je realita a je třeba to rozumně vnímat. Kdyby se toho rozumu na takzvaném Západě dalo rozpoznat víc, pak by ta čísla byla pro Evropskou unii určitě příznivější.

Aston Ondřej Neff