29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Pavel a Orbán

19.12.2022

Dovolte citovat z dopisu dlouholetého čtenáře:
Když čtu předvolební písmenka, dominují zprávy o tom co, kdo udělal špatně, jak by co měl dělat a jak je nevhodný kandidát... Udělejte mi prosím radost a napište o tom, o kterém si myslíte, že si to zaslouží, něco o tom, proč zrovna on ano a co je dobrého při jeho volbě....

Správná slova. Motáme se v problémech, zdali má příští prezident vědět, kolik má kráva žaludků (no, mohl by..) a jestli upeče vanilkové rohlíčky bez asistence hasičů. Jsou to hlouposti. Nuže, byl bych o tom psal i bez popudu našeho věrného čtenáře. Možná mi něco uniklo, ale v prezidentské kampani je to první čin, který bych mohl vnímat jako náznak politického názoru a pevného stanoviska.

Petr Pavel se vypravil do Maďarska, aby se tu setkal s představiteli protiorbánovské opozice. Je to jasný signál, jak by si počínal, pokud by se hlavou státu stal a koho by vnímal jako partnera v rámci středoevropského prostoru. Jsme přece ve zlomové době a o rohlíčky jde vskutku až v poslední řadě.

Politika pokračuje. Jak se ukázalo, hlavními protivníky kandidáta Petra Pavla jsou proruští aktivisté. K nim se ale přiřazují i lidé z demokratické pravice, například Jan Zahradil. Ten pokládal za nutné vtipně podotknout:
Studentský vůdce Viktor Orbán se v Maďarsku ve veřejném projevu vyslovuje pro odchod sovětských vojsk ze země a uspořádání svobodných voleb. Kapitán ČSLA a předseda ZO KSČ Petr Pavel studuje na rozvědčíka v okupovaném Československu, aby mohl bránit tábor míru a socialismu.

Jsme v tom až po uši: Rusové bombardují našeho souseda, náčelník generálního štábu Řehka vážně varuje, že bychom se mohli ocitnout v první linii a veterán konzervativních sil se tu angažuje. Ve prospěch čeho? Ve prospěch Orbána, vedle srbských předáků nejvěrnějšího spojence Vladimíra Putina.

Jako konzervativce mě zajímá, co Petr Pavel dělá teď a co Viktor Orbán dělá teď.

Petr Pavel je představitel tvrdé protiruské linie, kdežto Viktor Orbán se chová jako proruský kolaborant. Co jeden a co druhý dělal před pětatřiceti lety mě zajímá jako interesanta o historii. Jako občana a voliče mě zajímá, co dotyční dělají dnes, a protože si nepřeji návrat ruského vlivu v jakékoli formě, jsem rád, že se Petr Pavel setkal s protiorbánovskou opozicí. Vnesl do předvolebního jarmarku planých gest a jalových slov jasný politický čin.

Aston Ondřej Neff