20.9.2021 | Svátek má Oleg


Overtonovo okno pro Evropu

12.11.2020

Jde o termín označující oblast myšlenek, které jsou momentálně v mezích přijatelné tolerance. Vymyslel to americký právník Overton, který stanovil i stupnici od nemyslitelného přes radikální, přijatelné, rozumné, populární až obvyklé a zažité. Když tedy Viktor Orbán začal stavět na hranicích schengenského prostoru plot, předáci Evropské unie ho odsuzovali jako nemyslitelného padoucha. 

To bylo v roce 2015. Jsme o pět let dál a Angela Merkel si notuje s Emmanuelem Macronem za asistence Sebastiana Kurze a Marka Rutteho, že je třeba posílit vnější hranice a je třeba vědět, kdo do schengenského prostoru přichází. Ochrana hranic tedy přešla od nepřijatelného do rozumného.

Zatím ovšem jsme v úrovni řečí. Realita je taková, že migrace je řízena politiky, jako je turecký sultán Erdogan, a šéfy mafiánských gangů. kteří skrze spolupracující humanitární organizace dopravují do schengenského prostoru ilegální migranty. Co s tím?

Jak ochrana hranic, tak navracení nepřijatých migrantů je silová záležitost. Násilí na hranicích je však nadále na tom krajním bodě Overtonova okna, je nemyslitelné. Je svědecky doloženo, že Angelu Merkel v roce 2015 vyděsila vize fotek pořízených na hranicích, pokud by se silové složky pokusily invazi migrantů zarazit. Takže jsme pořád u nemyslitelného.

Nicméně už to, že sama idea ochrany hranic se overtonovsky posunula do kategorie rozumného řešení, znamená naději, že se i v tom druhém stupni otevírá škvíra.

Bude ovšem třeba ještě mnoha uřezaných hlav, aby se okno ještě více pootevřelo. Nepochybujme, že se na tom už pracuje.

Děti do škol už příští týden

Nazítří po stáním svátku půjdou prváci a druháci do školy. Je to vlaštovka, která sice neudělá ještě jaro, ale potěší. Exekutiva ještě nechce o nějakém uvolňování ani slyšet. Není divu po zkušenostech z léta, kdy s premiérem na Krétě a ministrem zdravotnictví poslaným i s rouškami do háje se situace vymkla z rukou. Nicméně je to aspoň náznak, že se situace nezhoršuje.

České řešení

Jsou dvě koncepce, zde jsou jejich radikální varianty. Podle jedné je třeba všechno zakázat a pozavírat a virus se nebude šířit a vychcípe. Podle druhé je třeba všechno uvolnit a virus všechny nakazí a dostaneme imunitu, načež vychcípe. Existuje české řešení: restrikce spojená s buzerací udrží virus na uzdě do té míry, že se zdravotní systém nezhroutí a nebude třeba mrazáků před nemocnicemi. Český bordel zajistí dostatečnou polofunkčnost systému a tím způsobí promořenost obyvatelstva.

V čistě teoretické rovině, za bolševika tento princip způsobil, že se v zemi dalo žít, aniž bychom zešíleli. Je třeba, aby míru buzerace a stupeň bordelu učenci kvantifikovali, zařadili do vzorců a udělali z toho matematický model.

Mohl bych si na to požádat o grant, ale musel bych dokázat, že umím do pěti počítat, a to je meta, přes kterou nepřelezu.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.