25.5.2020 | Svátek má Viola


Opět hlas opozice

17.4.2020

Na současné krizi je nápadná nejednotnost názorů odborníků, největších medicinálních kapacit. Promlouvají k veřejnosti a věru že nehovoří stejnohlasně. Je to prostě nový problém, nová choroba, chybí vakcína a lék. Šíření se dá zamezit jen drastickými mocenskými zásahy, které by dlouhodobě vedly k ekonomickému a posléze společenskému a v důsledku i zdravotnímu zhroucení. 

Soudný člověk tedy chápe absenci jasného plánu, určité tápání a mnohdy i protimluvy. Odpovědnost je obrovská a každé rozhodnutí stojí na určité sumě dat, která jsou k dispozici v určitou chvíli. Za den, za týden to může být jinak, i to je charakteristika toho, co se děje.

To samozřejmě neznamená absolutní toleranci ke všemu, co exekutiva provádí. Důslednou opoziční politiku vede europoslanec Tomáš Zdechovský, dobře známý našim čtenářům. Aktuálně otevírá kauzu termokamer české výroby, které mají úspěch na mezinárodním trhu, avšak česká strana kontrakt odmítá. Místo kvalitních českých výrobků vláda nakupuje údajně švýcarské, ve skutečnosti čínské produkty.

Na každé mimořádné události se někdo chce napakovat a jméno ministra Vojtěcha bylo už citováno v souvislosti s nákupem roušek z Číny přes naprosto neznámou firmu, zřejmě fungující jen na oko a najednou byla pověřena lukrativní zakázkou. Tohle je hodno zájmu veřejnosti, tisku a samozřejmě i těch institucí, které jsou dohledem nad férovostí hry pověřeny. Ano, za kritické situace – byl v té souvislosti citován The Economist – je úkolem opozice být loajální a klást vládě správné otázky. To je přesně to, co dělá Tomáš Zdechovský.

Je smutné, že jsme svědky i jiné metody: negace absolutně všeho, co exekutiva koná. Zase příklad za všechny: šéfka TROP 09 Pekarová Adamová vede kampaň za uvolnění hranic. Veřejnosti se sugeruje představa, že uzavření hranic je vládní buzerace a je třeba ji odstranit. Do soutěže o pitomý výrok týdne bych nominoval její prohlášení, že komunistický prominent Andrej Babiš nemůže chápat boj našich občanů za otevření hranic, protože když se hranice otevíraly, byl v Maroku. 

Je pravda, že Babiš byl komunistický prominent, že spolupracovat s StB a byl v Maroku. Je pravda, že když naši občané bojovali za otevření hranic, malá Markéta si hrála v uhláku na horníka. Nicméně není pravda, že problém našich dnů je boj českých občanů za otevření hranic. I z webových anket je patrné, že čeští občané většinově chápou, proč jsou hranice zavřené. To jenom Pekarová Adamová se tváří, že to nechápe. Předpokládám, že jde o přetvářku, přece nemůže být tak absolutně hloupá, aby nerozuměla, proč jsou hranice zavřené a že to není jen tak je zase otevřít. A že to nezáleží na vůli agenta Bureše. Že jsou zavřené na celém světě. 

Musela by být absolutně padlá na hlavu, aby to nechápala. To ona jenom hraje tu nejpodlejší politiku, snaží se vlísat veřejnosti a nabízet jakousi alternativu. Kdyby volby dopadly jinak a TOP 09 by byla vládní strana a spolu dejme tomu s ODS a lidovci řešila koronavirovou krizi, musela by dělat absolutně totéž, co dělá vláda současná. Ty činy nevycházejí z žádného politického konceptu: ANO i ČSSD jsou zoufalci, kteří žádný koncept nemají. Ale momentálně jsou v čele exekutivy a pragmaticky řeší denní úkoly na základě aktuálních dat a aktuálních možností.

Opozice má klást správné otázky, a nikoli jen populisticky blbnout a plácat nesmysly. Ta správná otázka je: Proč musí česká firma prodávat jinde a ne doma? Nebo jiná: Proč je významná státní zakázka v ruce pofidérní firmy?

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.