23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Oni nás šmírují

30.1.2020

To je teď hit dne. Nový systém dálničních bezpapírových známek vede ke sledování nevinných občanů projíždějících po troskách nedokončeného dálničního systému. Je to výzva: kdo chce být hrdinou, nechť se chopí pera, odhalí prsa (má-li prsa) a postaví se na barikádu pod vlající prapor občanské svobody.

Vidina je to jímavá, jako by ji vymaloval božský Delacroix. Má reálný podklad a lze se na ni reálně podívat.

Ta technika tady je. Když vjíždím do Dolních Břežan, obecní radar mě informuje, jak rychle jedu, a připomene mi moje poznávací číslo. Když vjedu do OC Nový Smíchov a nepobudu v jeho garáži déle než tři hodiny ve všední den, při výjezdu se mi otevře závora, aniž bych musel někde máchat papírkem. Můžu to brát i takhle: Břežany mě šmírují. OC Nový Smíchov mě šmíruje. Namítnete: ani Břežany, ani OC Nový Smíchov nepředávají data tajným službám.

A co když jo?

A v tom je jádro pudla. Technologie, to je jedna stránka věci, a společenský systém je druhá stránka věci. Dokud bude systém demokratický a společnost svobodná, nemá se čeho bát občan vjíždějící do Břežan, do OC Nový Smíchov (a kamkoli jinam) anebo když se odváží na trosky fragmentu dálničního systému.

Pokud převládne vylepšená demokracie s přívlastky, jako byla lidová a rýsuje se liberální, až se začnou kriminalizovat názory a ustavovat správné postoje a někdo napíše kritéria a podle nich budou posuzována slova a ta budou ztotožňována s činy, jež se nikdy nestaly, pak ano, pak bude důvod k panice.

I v tom případě, že by žádné kamery nebyly.

V současnosti to tak není. Nicméně ostražitosti není nikdy dost.

To je dobré mít na paměti. Aktuální jekot kolem šmírování mi přijde přehnaný. Znepokojeně se rozhlížím, zdali na něm neparazitují koncepty, které by nejraději zavedly ten spravedlivější a svobodnější řád, ve své režii a gesci. Netvrdím, že to tak je. Jenom ty instinkty mě varují a ježí mi chlupy na zádech.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.