29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Nekonečný konec bez konce

28.4.2022

Povinnost přidávat biopaliva do nafty a benzínu zrušila v lednu vláda a ve středu na to kývla i poslanecká sněmovna, čeká se na senát. Někdo se raduje, že zmizí řepka a benzín bude levnější a přestanou se ničit motory.

Kkaždý rok při prohlídce si dávám mýt vnitřek motoru a poté klesne spotřeba o 10 %, na čas, než ho řepka zase zanese.. Řepka nezmizí, na cenu benzínu a nafty to žádný vliv mít nebude a motory se budou ničit dál, neboť – biosložka se přimíchávat bude dál. Velí to zákon o snižování emisí oxidu uhličitého, třebaže bylo mockrát prokázáno, že biovýroba paliv první generace emise nesnižuje, pokud situaci ještě nezhoršuje. Ekologismus ale má svoje rituály, je to náboženství jako každé jiné, a rituály tudíž nutno ctít, nechcete-li býti kamenováni, upalováni či předhazováni lvům. Proto raději mlčte o tom, že se složky na výrobu bionafty z odpadů stoprocentně dovážejí, z unie, ale také například z Číny. O výrobě bionafty a bioetanolu s palmového oleje, sóji, cukrovky, kukuřice a obilí raději ani nepřemýšlejte, někdo by vám mohl myšlenky přečíst z hlavy a nahlásit vás.

Jaký smysl to všechno má?

Kategoricky dlužno odmítnout názor, že žádný. Jeden smysl tu je – vytváří se iluze, že se administrativními zásahy dá cena paliv srazit dolů. Napadá mě ještě jeden – že člověk má aspoň klamný pocit, že je ten nesmysl s biosložkou na ústpu.

Aston Ondřej Neff