20.9.2020 | Svátek má Oleg


Nekamenujte jenom BIS

4.2.2020

Bezpečnostní a informační služba čelí největšímu skandálu za dobu své existence. Prostřednictvím soukromého webu D-FENS, zmrdi, vohnouti… se veřejnost poprvé dozvěděla, že údajný e-shop na dálniční známky je ve skutečnosti uchystaná monstrózní past na občany, instalovaná na rozpadající se torzo dálniční sítě, kterou tento systém není schopen nedejbože dostavět, ale ani udržovat. 

BIS v první fázi popřela, že by měla s věcí něco společného, podle známé zásady zatloukat, zatloukat a zase zatloukat. Čert byl ale z pytle venku, nejdřív mu koukaly rohy, pak ocas a jedno kopyto a teď už je venku celý. Ano, BIS by byla příjemcem fotek automobilů s vyfocenými značkami i pasažéry uvnitř.

Miloš Zeman si jistě dá becherovku navíc, protože vývoj událostí mu potvrdil, že udělal dobře, když šéfa BIS Michala Koudelku nepovýšil na generála. Skandál by totiž vypukl ani ne celý čtvrtrok po povýšení, a to by bylo obzvlášť pikantní.

Nicméně skandál je to ražení spíše mediálního než závažného. Michal Koudelka věru že nemusí jít šlépějemi svého dávného předchůdce v řemesle, císařského to velezpravodajce Alfreda Redla, který si po odhalení své špionáže ve prospěch Ruska prohnal hlavu kulí, jak se tehdy pěkně psalo. BIS neprovedla nic víc a nic míň, než že si chtěla usnadnit práci. A že se o to pokusila způsobem nekalým, to už instituce tohoto typu dělávají, nedělejme si iluze. Také praktický dopad záměru, i kdyby se uskutečnil, by nebyl drtivý. Fotky řidičů pořizuje policie už dávno a nikdo se tomu nediví. Novinové zprávy o tom, že se chystalo focení všech lidí ve voze, jsou z říše bájí. Rád bych viděl použitelnou fotku s rozeznatelnými obličeji pořízenou zvenku automobilu. Šlo by zjevně o zdokonalení toho, co je v provozu už dávno, bylo by toho víc a stálo by to půl miliardy. Spěch, s jakým byl vyhozen Kremlík, a Babišovy tanečky na programátorském jamboree, to byl známý trik křepelky, která markýruje zlomené křídlo, aby odlákala škodnou od hnízda - a ta škodná u vládního hnízda jsme my, občané.

To, co se stalo, není výmysl BIS, a netřeba tudíž kamenovat jenom ji. Je to je projev tendence celé vlády Andreje Babiše, je to tendence i vlád předchozích – a pokud budou hegemony Piráti, i budoucí, vždyť ti mají fízlovství v krvi tak hluboce v krvinkách, že si ho malují i na volební autobus. Obecně vzato, občan je pro tento stát škodná, netřeba ji respektovat, dlužno ji buzerovat, pronásledovat a ždímat. A při tom ji eventuálně filmovat. Ještě nejsme tak daleko, aby se kontrolovalo, jestli se při tom usmíváme a tváříme se nadšeně. Co ale není, může být. Je našlápnuto.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.