8.10.2022 | Svátek má Věra


Nebát se a zůstat v klidu

13.9.2022

Server Seznam-zprávy zveřejnil nástin chystaného s strategie vládní konceptu komunikace vlády s občany. Možná jde o únik informace, možná o pokusný balónek. Ať je to co je to, dojem z náčrtu je příznivý.

Začnu tím, že tváří kampaně se má stát Dana Drábová, ano,šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Při pohledu na seznam kandidátů do prezidentského úřadu je mi pokaždé líto, že zde není právě ona. Ne, že by se na ni zapomnělo, ona se nominaci opakovaně a výslovně vyhýbá a naopak, kdyby o nominaci stála, byl by to jistě kandidát s vysokými preferencemi a tudíž i šancí na zvolení. Je důvěryhodná a přitom se nepodbízí, tedy nelísá se do důvěry tím, že by se přikláněla k většinovému názoru podle nejnovějších průzkumů a dotazníků. Že tedy autoři strategie jí do konceptu zařazují je rozumné a svědčí o soudnosti týmu.

Budu volně parafrázovat body, jak byly zveřejněny. Jejím cílem je uklidnění lidí vyděšených energetickou krizí i přílivem válečných uprchlíků. K druhému bodu: veřejnosti se bude opakovat, že jsme pomohli 4 stům tisícům uprchlíků a naše kapacity jsou zcela vyčerpány. Máte dvojí občanství? Obraťte se na Maďarsko, tak nějak zní slogan namířený proti pátračům po štědrých podporách. Tady se zjevně sahá do vosího hnízda – a autoři strategie vádu nabádají, aby se vyhýbala odvolávání na neziskovky, čistě proto, že v široké veřejnosti nemají dobré jméno. Před rokem by podobná myšlenka vyvolala oheň na střeše (což neznamená, že z ní oheň na střeše nebude teď). Koncept se věnuje dezinformacím. Je třeba je vyvracet – a zároveň ale zatočit s těmi, kdo překročí červenou linii násilí a vyhrožování.

Osa je jednoduchá: Stojíme za Ukrajinou, nebojíme se Ruska, přitom pomáháme českým občanům. Dnešní problémy jsou investicí do budoucna, kdy se Česko zbaví závislosti na ruském plynu a ropě. Dodám k tomu, že právě zmínka o investici souvisí s energetickou strategií – tady by bylo dobře podporovat jadernou energetiku, neboť ve veřejnosti stále přežívají obavy přecházející mnohdy až do hysterie – viz postoj větší části rakouské a donedávna i německé veřejnosti.

Nebát se a zůstat v klidu, to je dobré heslo. A že je doplněno emblémem českého lva, i to je krok správným směrem. Vždyť je absurdní, že „prapor vlastenectví“ si urvali lidé, kteří vyzývají k posílání omluvných dopisů Putinovi!

Aston Ondřej Neff