17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Návrat k normálu

23.4.2020

Klausova výzva ke vzpouře davů (zde) je groteskně extrémní příklad iracionální reakce na situaci, která více než jiné vyžaduje chladný úsudek. Protipól k této hysterické výzvě, aby lid povstal, jelikož politické elity zklamaly, působí dopis jedenácti lékařských kapacit, kde se věcně a fundovaně argumentuje ve prospěch rozvolnění současných restriktivních opatření (zde). 

Mimořádně závažný argument poukazuje na fakt, že je pozornost zdravotní péče natolik soustředěna na čínský virus, že se zanedbávají ostatní odvětví a že lidé umírají prostě proto, že se jim nedostane patřičné péče anebo že se bojí na lékaře obrátit.

Pod tlakem těchto disentních hlasů exekutiva zjevně ztrácí prvotní restrikční nadšení. Andrej Babiš přestal trvat na prodloužení nouzového stavu a Jan Hamáček, stoupenec tvrdé linie, se podřídil. Navíc jeho argument, že mimořádný stav přináší výhodu pružného nakupování zdravotního materiálu, je značně oslaben skandálem s nákupem za tři sta milionů od firmy, která má jako jednatele bývalého svářeče Püspökiho s jedenácti exekucemi na krku. 

Je jasné, že se restrikce budou uvolňovat hlavně pod ekonomickým tlakem. Skvělá zpráva je, že mladoboleslavská škodovka od pondělka zase poběží. Pravda, nechtěl bych si koupit auto z posledního dubnového týdne 2020, ale nějak se začít musí. Končí heroická doba červených svetrů, situace se vrací k normálu. Což znamená, že nás čeká horké léto a ještě žhavější podzim: dosavadní napětí dvou stran vládní koalice ANO a ČSSD spočívalo v závodech, kdo si nakoupí za peníze z blahobytných časů více hlasů, teď to bude jinak – kdo bude úspěšněji vypadat jako zachránce v krušných dobách.

Dopis hoteliéra

Moje osobní zkušenost majitele zavřené restaurace je tato. Bez jakékoli protekce, tlačenky či korupce jsem dostal 25.000 Kč na účet, požádal jsem o odklad splátek úvěru na 6 měsíců a banka mi telefonicky sdělila souhlas, požádal jsem o COVID II a opět telefonicky mi bylo sděleno, že moje žádost byla zkontrolována a vrací se do úvěrujíci banky, požádal jsem o odklad platby DPH, plynu a elektřiny a bylo mi vyhověno. Jenom Česká televize trvá na zaplacení poplatku za televizory v hotelových pokojích, které nesmí být užívány.

Tak tohle je na žalobu, jenom nevím, koho žalovat… Však právníci budou vědět.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.