15.10.2021 | Svátek má Tereza


Nasliněný prst socialistů

11.5.2012

ČSSD získala před podzimními volbami dalšího spojence - k odborovému hnutí se přidal i Ústavní soud. Sice nezaviněně a neúmyslně, jenže jinak než jako mohutný předvolební trumf se jeho včerejší rozsudek bohužel chápat nedá.

Ústavní soud včera rozhodoval, zda se má nebo nemá zrušit tzv. karenční doba, tedy první tři dny nemocenské, které zaměstnavatel zaměstnanci nehradí. Jednou už tuto karenční dobu soud zrušil, tentokrát ji ale k velkému překvapení socialistů, kteří návrh na její opětné zrušení podali, zachoval. Dospěl k názoru, že napadená úprava prošla testem rozumnosti, nezasahuje do samotného jádra práva na hmotné zabezpečení, sleduje legitimní cíl a zvolila racionální a nikoliv svévolné prostředky.

Tato karenční doba má zcela určitě své opodstatnění, vždyť po jejím zavedení počty krátkodobě nemocných rapidně poklesly, protože každý si spočítal, že i s kocovinou je lepší jít do práce než běžet k doktorovi pro neschopenku, za kterou už od zaměstnavatele nedostane ani korunu. Člověk, který ví, že když si den, dva poleží, tak bude zase fit, si tedy raději vezme dovolenou, než aby běžel k lékaři a ten den, dva nedostal zaplacené. Holt bude mít o to kratší dovolenou, co mají říkat soukromníci. Hlavně ať nás socialističtí zákonodárci nestraší zase tou chřipkou, kterou nemocný nakazí své spolupracovníky! V chřipkovém období může být kolektiv zaměstnanců zdravý jak řípa a stačí vlézt do tramvaje, kde polovina cestujících smrká a chrchlá, a člověk se nakazí v cuku letu. Napadená úprava je prostě velmi rozumná a šetří peníze zaměstnavateli.

Jenže, málo platné, socialisté naslinili prst a okamžitě zjistili, odkud vítr volebních preferencí fouká. Však se Zdeněk Škromach hned nechal slyšet, kterak ty tři neproplácené dny jeho (a komunistická) strana ihned zruší. Vždyť kdyby chudák zaměstnanec nedostal peníze za první tři dny, ani by si nemohl koupit potřebné léky - takhle demagogicky argumentoval zase Škromachův soudruh Rath.

Marná sláva, dá se předpokládat, že na podzim oranžová tsunami opět zalije české kraje a křídlo socialistů v Senátu ještě zmohutní. Ústavní soud jim dal včera mohutný předvolební trumf. Tak jako Rathovi a spol. vyhrál před čtyřmi roky krajské volby třicetikorunový poplatek u lékaře, letos to budou tři dny nemocenské. A marně budou politici z opačného tábora poukazovat na to, že není v pravomoci hejtmanů měnit zákony. Místo od důchodců, které na rozdíl od poplatku u doktora nějaká karenční lhůta netrápí, teď zase dostanou hlasy od všech ochmelků, kterým se ne vždy chce s bolavou hlavou do práce.Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.