4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Kontrolovat, nebo nekontrolovat?

8.6.2012

Za situace, kdy se laureáti Nobelových cen za ekonomiku nedokáží shodnout v analýze a předpovědi vývoje evropské ekonomické situace, je každá zmínka o změnách unijních pravidel třaskavá. Obnova hraničních kontrol je jedna z takových ožehavých otázek. Právem i neprávem.

Právem proto, že většina zásadních perspektivních benefitů evropské institucionální pospolitosti selhala. Nevzniká velkolepá celoevropská dopravní infrastruktura, která by se stala páteří další ekonomické integrace a rozmachu obchodu. Takzvaný "Brusel" se stal vysmívaným a pohrdaným generátorem buzerace a nesmyslných opatření, která vedou k šikanování občanů a zvedání nákladů. Volný pohyb je nejzřetelnější výhoda, která z toho všeho slibovaného zbyla. Má být omezena, to je jádro oné oprávněné starosti.

No a je to i neprávem, protože ty kontroly existují. Německá a rakouská policie buzeruje a šikanuje české motoristy. Stačí změna české politiky a i česká strana dokáže odpovědět stejnou. Povede to jen k eskalaci nedůvěry.

Nicméně ta tendence k jakési obnově hranic tu je. Na vině je neochota ústředních unijních orgánů bránit se před živelnou imigrační invazí. Valí se sem nikoli nová krev, jak by si přáli idealisté, ale aplikanti sociálních dávek a v ještě horším případě vznikají další hnízda kriminality a náboženské nesnášenlivosti. Historie římské říše se opakuje s hrůznou naléhavostí. Uvažovaná opatření, to jsou novodobé Hadrianovy zdi, které by měly omezit barbarské nájezdy. Přitom je jasné, že se jim zabránit nedá ve svobodné demokratické společnosti, která ctí svobodu jednotlivce a uznává zákon nade všechno. Uvažuje se tedy o kompromisech s komickými rysy – jako je třeba "obnova kontroly na šest měsíců", pokud by některý stát porušoval schengenské dohody. Lze si snadno představit, jak se na hranicích budou kupit masy imigrantů, kteří budou stříhat metr, až těch šest měsíců vyprší...