18.2.2020 | Svátek má Gizela


Jedna výhoda

10.12.2014

Jednoznačně přituhuje. Když čtu putinovský webový server AENews a sleduju, jak tam buší do pussyriotismu, dalajlamismu a antizemanismu, když čtu server Klausova nejbližšího spolupracovníka Hájka Protiproud, cítím, jak mráz z Kremlu zase sahá na paty.

Voda neroztrhne sklenici letos v zimě. Tyhle plíživé ofenzívy začínají nenápadně a trvají vždy několik let. U nás to naplno začalo akcemi proti radaru v Brdech a bylo to fatální selhání politických elit, že nepochopily, odkud vítr vane (stačilo číst noviny, tehdy byla mediální scéna podivuhodně jednotná v této věci). Od té doby přitvrdilo. Velký putinovský propagátor Václav Klaus už odhodil veškeré zábrany a otevřeně vystupuje na stranách sil, které směřují k rozkladu Evropské unie. A když čteme AENews, je zřejmé, že to, co si myslím, že je můj dojem, že Zeman podporuje putinovskou linii, není jen dojem: oni to vnímají taky tak.

Takže kde je ta výhoda.

V našem českém rybníku trávíme pozoruhodně mnoho času debatami, zda Fridrich Falcký neměl po Bílé hoře opouštět Prahu, že by se dala udržet a pravda a láska by byla zvítězila. A že v tom Mnichově jsme měli bouchnout do stolu a padnout všici a že v osmašedesátém měli naši kluci skočit do tanků a vyrazit. Nadšených bojovníků pro bitvy minulé bylo vždycky u nás dost.

Ale ony se ty dějiny nezastavily. To, co prožíváme, to jsou taky dějiny. A nedělejme si iluze, opět jsme ohroženi. Vladimír Putin přišel na to, že lidem zacpe hubu nacionalistickými hesly a přestanou vnímat, že Rusko je tím, čím bylo vždycky, obrem na hliněných nohou, že žijí v nesvobodné neproduktivní zemi. Stačí jim, že získali Krym a že jejich bombarďáky dolétnou až k americkému pobřeží.

První zóna ohrožení je Pobaltí, ale my jsme hned v druhé zóně. Bude zásadně záležet na postoji národa. Historická paralela: Rakousko bylo obsazeno Rudou armádou, Československo bylo obsazeno Rudou armádou. Přitom Rakousko bylo v podstatě poražená země, Rakušané se na nacismu podíleli víc, než Němci sami. Jenže z Rakouska Rusové vycouvali, protože věděli, že by je Rakušáci nesnesli a že by z nich vzešlo víc potíží než benefitu.

Československo si nechali a půl století nás ždímali, protože tu většinový odpor nebyl. Ale pozor, odpor, to není partyzán ve křoví a odbojář s bombou. Ten odpor je v mysli. V duchu. Ten odpor je v tom, že něco nechci.

Putinovská propagandistická mašinérie dobře ví, že pán na Hradě žádný vzdor v českém národě vyvolávat nebude. To by byl úkol pro Václava Havla, jenže jeho odkaz je nyní špiněn coby opovrženíhodný havlismus.

A je to tady. Je na každém, co bude volit. Není pravda, že jsou věci složité. V jádru jsou vždy velmi jednoduché. Nakonec je to vždycky volba ano nebo ne.

Teď je to volba Východ nebo Západ.

Zdá se, že dnes volba pro západní směr vyžaduje více odvahy než volba, jakou naznačují bývalý i současný prezident republiky.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.