21.10.2021 | Svátek má Brigita


Jde skutečně o epopej?

27.7.2010

Ač se znalci o její umělecké kvality přou, faktem je, že pro Moravský Krumlov je epopej jedinečným lákadlem na turisty, a tak o ni město náležitě pečuje. Praha má takových atrakcí tisíce, na péči o památky jí nezbývají peníze a nyní by chtěla pro Muchova plátna stavět pavilon, aby naplnila malířovo přání?

John Mucha, vnuk slavného umělce, říká, že jde ze strany magistrátu o předvolební propagandu, neboť pražská ODS cítí, že rapidně ztrácí na popularitě, a chce tímto krokem přitáhnout voliče zpátky. Jenže ono je to možná úplně jinak.

Pomiňme právní aspekty, zda má Praha na Muchovy obrazy vůbec nárok, a pokusme se podívat na celý problém z jiné strany. Nabízí se totiž otázka, zda občanští demokraté celou aféru nevyvolali záměrně.

Server iHned už delší dobu mapuje podezřelé zakázky pražského magistrátu. To nejsou jen tunely Blanka či Opencard, jde o další podivné rozdělování peněz z rozpočtu hlavního města. Těsně před volbami tečou totiž z kasy magistrátu stovky milionů na účty nejrůznějších soukromých firem.

Dostavba plaveckého areálu Šutka spolkne 600 milionů, hrošinec a sloninec v Zoo 360 milionů, za jednotný ekonomický systém město zaplatí 400 milionů plus dalších 140 mega během tří let za provoz, oprava Šlechtovy restaurace ve Stromovce má vyjít na 210 milionů bez DPH a odbahnění nádrže Hostivař bude stát přinejmenším 66 milionů. Neuvěřitelných 190 milionů má dostat firma, která na magistrátu zavede jakousi "protikorupční strategii", a na poslední zakázku, opravu Nové radnice a Clam-Gallasova paláce, se plánuje suma 800 milionů...

Celkový součet peněz vynaložených jenom na těchto sedm projektů se blíží k třem miliardám! Zakázky, jejichž hodnota se pohybuje v řádu jednotek či několika desítek milionů, už pravděpodobně nedá dohromady nikdo. V Praze prostě tečou peníze proudem a prohloupí ten, kdo nenastaví ruku (a nemá kamarády na patřičných místech). Stamiliony, miliardy z peněz daňových poplatníků utíkají skrze neprůhledné zakázky - ale nejhlasitější debata se vede kolem stěhování několika obrazů.

Znovu a znovu se tedy vnucuje myšlenka, zda celou aféru se Slovanskou epopejí občanští demokraté (a lobbisté stojící za jejich zády) nenaplánovali a nespustili za jediným účelem - odvést pozornost jiným směrem, aby se lidé nezabývali podezřelými, na poslední chvíli prováděnými kšefty pražského magistrátu.Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.