30.1.2023 | Svátek má Robin


Hora asi porodí podmínku

6.1.2023

Nejpřísnější podmínka navrhovaná státním zástupcem Šarochem zní po tolika letech (trestní oznámení od listopadu 2015) jako kanadský vtip. Zástupce Šaroch seznámil se svou představou trestu veřejnost už dřív, ale teprve teď, v záběru líčení před soudcem Šottem, je to tak říkajíc oficiálně, a v pondělí, kdy by měl rozsudek být vynesen, to uvidíme definitivně.

Opakuji co bylo na tomto místě opakováno mockrát za celá ta léta – Andrej Babiš je šíbr. Kejklí na daních kde může, do té kategorie patří jeho trik s placenou inzercí sama sobě, s koupí nemovitosti ve Francii přes fiktivní zámořské firmy a samozřejmě Čapí hnízdo také. Osobně moc nechápu duchovní stav člověka, který může Babiše volit a i teď se chystá mu dát hlas a doufá, že notorický šidič a filuta se stane dobrým prezidentem republiky.

Háček je v tom, že schopní šidiči Babišova typu to vždycky zafýrují tak, aby je nikdo nemohl chytit. Mají kolem sebe batalion právníků, který jim mačetami ve tvaru paragrafu prosekají průchod v džungli zákonů. V případě Čapího hnízda je patrná úporná snaha Babiše dostat. Ono to epiteton trestně stíhaný už bylo dlouho trapné: nezaujatého člověka musí napadnout, jo, stíháte, stíháte, ale nějak dostihnout nemůžete. Teď už to ale nebude trestně stíhaný, ale odsouzený, třebaže se mu fakticky nic nestane (dostane pokutu, odvolá se a vsadím klobouk, že ji nikdy nezaplatí). Dostane tedy trvalý dehonestující flastr.

A teď opět nezaujatě. Představte si, co by psaly noviny, kdyby v Demokratické republice Kongo (nebo jiném státu podobného ranku politické kultury) zaranžovali soudní proces tak, aby po sedmi letech řízení vyšel čtyři dny před prezidentskými volbami, ve kterých by dotyčný byl mezi třemi favority s obřím náskokem nad ostatními kandidáty. To by bylo smíchu, podívejte, Kongo, jakou mají představu o právní a politické kultuře!

U nás to divné není, jsme totiž zvyklí. Tak třeba sociální demokracie taky vysoudila Lidový dům na který podle restitučního zákona neměla nárok, až když se stala vládní stranou.

Jak to dopadne nevíme, Babišův advokát řekl do médií něco v tom smyslu jako že „bohužel rozsudek asi padne‟, což by naznačilo jeho tušení, že Babiš podmínku dostane a ze stíhaného se stane odsouzeným.

Nezaujatý pozorovatel (ono jich moc není) pak bude dumat, jak to, že souzen byl on a ne ti, kdo Čapímu hnízdu neoprávněnou dotaci přiklepli.

Aston Ondřej Neff