21.10.2020 | Svátek má Brigita


Hodina pravdy EU

2.10.2020

V Bruselu se ve čtvrtek odpoledne sešla Evropská rada složená z prezidentů a premiérů členských států: jsou velké tlaky na to, aby tato rada mohla rozhodovat většinovým systémem. Tomu rozumíme – záleželo by na čem? Počtu obyvatel? HDP? Služebních let v unii, respektive EHS? Každopádně je teď třeba jednomyslnosti. 

Rada má zaujmout stanovisko k Bělorusku a ke vztahům s Tureckem. Běloruský diktátor Lukašenko nechal zfalšovat volby a čelí teď dlouhodobým masovým protestům. Asi je zfalšoval zbytečně, protože by je patrně vyhrál i bez falšování, ale diktátorovi do hlavy nevidíme. Sankce vůči konkrétním osobám jsou tedy na místě, blokuje je Kypr. Ten chce donutit unii, aby se ho zastala ve sporu s Tureckem.

Tento text vzniká před ukončením jednání. Odhadnout se dá velmi snadno. Před zahájením pravila Angela Merkel:

„Chci zdůraznit, že naše vztahy s Tureckem jsou přirozeně velmi složité a že přes všechny komplikace je ve velkém zájmu Evropské unie rozvíjet skutečně konstruktivní vztahy.“

Přeložme do srozumitelného jazyka:

„Turecko nás štve, ale musíme se mu podřídit, jinak spustí invazi migrantů.“

Odkud tekl kyanid

Ministr životního prostředí Brabec na tiskovce uvedl, že kyanid, který zabil čtyřicet tun ryb v řece Bečvě, mohl pocházet z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Je zajímavé, s jakou ochotou aktivističtí novináři, včetně z mého oblíbeného Echa24, ukazovali prstem na chemičku DEZA ve vlastnictví Agrofertu.

Dušan Klein natočil film Jak básníci přicházejí o iluze.

Někdo jiný by mohl natočit film Jak média přicházejí o důvěryhodnost.

Aktivismus je pro žurnalisty jed, zaslepuje oči a rozleptává mozek.

Do hospody pod registrací

Kvůli trasování se budeme muset upsat při vstupu do restaurace, řekl ministr Prymula a jedním dechem dodal: „Jako je to v Německu.“ Kdyby toho Německa nebylo, museli bychom si ho vymyslet… Jenže tak to je, aktuální exploze covidu je důsledek bezstarostného juchání podporovaného bojovníky za ryzí demokracii bez náhubku. Takže bez tužky do hospody nelez… budeš se upisovat.

Ale nebudeš, to byly jen řeči. Je to tak šílené, že to neprojde, třebaže se to praktikuje v Německu.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.