29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Generální stávka nám ještě chyběla

3.5.2022

Odbory hrozí generální stávkou, hovořil o ní jejich hlavní boss Josef Středula v pátek a zopakoval to v pondělí. Ve hře je jak generální stávka, tak blokáda Prahy, jako odborářská odpověď na zhoršující se situaci, neřešenou ze strany vlády.

To vše je třeba vážně promyslet. Blokáda Prahy je zajímavá myšlenka. Kdo zná situaci v Praze na sklonku (doufejme) éry pirátského primátora Hřiba, napadne ho, jak by se asi dala zablokovat ještě víc, než je? Leda tak, že by Středula nechal postavit barikády jako v pětačtyřicátém roce.

Generální stávka je také zajímavé téma. Jedna taková se odehrála na pozadí hroutícího se režimu komunistické strany v roce 1989, v době, kdy partaj ztratila mocenskou oporu v komunistickém Rusku a lidi prostě vyšli do ulic protože věděli, že bez ruských bajonetů za zády si na ně komunisté netroufnou. Padl režim. Taky v roce 1918 na sklonku světové války byla generální stávka a padl režim. Padne režim znovu, když Středula zavelí? Pak by byl Fiala něco jako zimní král.

Nicméně situace vážná bezesporu je s vyhlídkami nevábnými. Zatím se mluví o inflaci, ale je to poněkud posouvání pojmu. Ano, v oběhu je obrovské množství nekrytých peněz, natištěných a rozházených helikoptérovým způsobem za covidové krize. Z vnějšího pohledu to ale nevypadá na to, že vznikl všeobecný přetlak poptávky nad nabídkou, což by klasicky vedlo ke zvýšení cen. Někde ano, například v automobilovém průmyslu, tam nabídka vázne a ohromující vzestup cen je jak vystřižený z učebnice. Jinde to vypadá, že na vině jsou spíš rostoucí ceny energií, problémy s dopravou, horší dostupnost surovin. Ano, toto je na debatu.

Co ale je mimo debatu, je to, že pokud si odbory vyboxují masivní zvýšení platů, pak se opravdu nastartuje klasická inflace, která v krajním případě vede ke zhroucení měny, jak to dopadlo po první válce v Německu: filatelisté mají v albech známky s nominálem v řádu milionů a miliard.

To snad nehrozí, co ale můžeme mít za jisté, je to, že se úspory vypaří a dobře na tom budou dlužníci. Například stát. Adept na zimního krále Petr Fiala by mohl aspoň vysvětlit, proč je u nás zdražování nadprůměrné – když už proti němu nedovede nic udělat a nechává prostor odborářům, aby králíka trefili rovnou za uši.

Aston Ondřej Neff