26.5.2020 | Svátek má Filip


Demokracie plný pytel

23.5.2019

Je to věru zvláštní situace. V úterý je pražský Václavák plný lidí, padesát tisíc jich přišlo. Další demonstrace se chystají na příští úterý, v Praze i jinde, jedna bude i v Dolních Břežanech, kde mám pracovnu, čili takříkajíc u nás. 

Mezi jedním a druhým úterkem leží pátek a sobota a v těchto dnech jsou volby. V nich se rozhodne, kteří muži a ženy v počtu jednadvaceti pojedou do Bruselu hájit po dalších pět let zájmy naší republiky a zájmy Evropy jako politického a ekonomického seskupení tak, aby Česko prosperovalo v prosperující, bezpečné a vážené Evropě.

Bude to paradox, jestli k eurovolbám přijde málo lidí a jestli i ti, co přijdou, zvolí z větší části ANO, proti kterému se v úterý demonstrovalo a další úterý se bude demonstrovat zase. Pak totiž bude na místě uvažovat o tom, co je demokracie a jaké jsou její projevy. Má nezávislého ministra spravedlnosti dosazovat nějaký pan Minář, o kterém jsme zatím nic neslyšeli, a má ho dosazovat proto, že za ním je padesát tisíc lidí na Václaváku? Takhle položená zní ta otázka absurdně, ale ono to tak je reálně.

Užitečnější než vyměňování ministryně spravedlnosti by byla podpora demokratických sil, aby dopadly dobře v aktuálních volbách. Ta zatím moc vidět není, pár billboardů, aby se neřeklo, a tím vše hasne. S jednou výjimkou. Do schránky jsem dostal spisek vydaný SPD, podle záhlaví vydaný v nákladu 3 milionů kusů. Tuhle tiskovinu dlužno brát do ruky v těch rukavicích, v jakých se veterináři hrabou krávám v konečníku. Všechny nesmysly a bláboly, jež byly na adresu Evropské unie vysloveny za uplynulých patnáct let, tu jsou úhledně sestaveny do podoby tiskoviny polovičního novinového formátu. Uděláno je to šikovně, efekt zaručený. Tihle hoši nelenili, zaplatili si, přemýšleli, učinili.

Pan Minář zatím huláká na Václaváku.

Ústavní čin činitelé před volbami

Na Pražském hradě jednali ústavní činitelé v čele s prezidentem Zemanem. Hlavním tématem byly nadcházející eurovolby a s nimi související pozice Česka v EU. Pozici shrnul Jaroslav Kubera, podle něhož je třeba osekat pravomoci Evropské komise a posílit pravomoci Evropské rady. To ovšem je naprosto proti dosavadnímu unijnímu trendu. Komise je všemocná, nikomu se nezodpovídá, a tudíž žádná hlava nepadla kvůli politice vyúsťující do brexitu ani kvůli nezvládnuté masové migraci. Evropská rada sestává z reprezentantů členských států a rozhoduje jednomyslně. Kdyby to mělo být tak, jak naznačuje předseda senátu Jaroslav Kubera, shodla by se na zásadních strategických věcech, prospěšných pro celý kontinent.

Pak asi by dramaticky ubylo protestních hlasů, ovšem kde by zůstalo vladaření? To nelze připustit…

Každopádně je dobře, že ústavní činitelé myšlenku Evropské unie podpořili, a kéž by aspoň někoho přiměli k tomu, aby šel k volbám a podpořil takové kandidáty, kteří budou v Bruselu něco platní. Nečeká nás pět jednoduchých let.

Že to ale byla smůla

Poslanci kontrolního výboru v čele s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou se vypravili do Peru, aby tam poradili Peruáncům, jak zatočit s korupcí. Nejlíp se radí na Machu Picchu, tak se tam vypravili a bác ho, narazili na reportéra Radiožurnálu Janka Kroupu. To byl ale pech… Nechte si to ale vyprávět od Janka Kroupy, stojí to za to.

Aston Ondřej Neff


BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.