4.6.2020 | Svátek má Dalibor


Dalších šest neděl hausarestu

2.4.2020

Do 11. května chce vláda prodloužit nouzový stav. Další zajímavé rozhodnutí: ode dneška jsou v provozu prodejny domácích potřeb – pokud budou mít v nabídce zdravotnické pomůcky. To je příležitost ke kreativitě a iniciativě a to je dobře. Kreativity a iniciativy je zapotřebí.

Žádný jásot se neozval po úterním rozhodnutí odbýt živnostníky almužnou 25 tisíc korun, pod byrokratickými a ponižujícími podmínkami. Ptá se náš čtenář J.M.: Vládní politici, úředníci, soudci, členové dozorčích rad, poslanci, senátoři a spousta dalších berou platy v plné výši. Kolik by se ušetřilo, kdyby všem byly stanoveny platy po dobu krizového stavu max 25 000?

Já si tedy myslím, že by to bylo, jako když plivne do Stromovky, ony ty finance v celostátních měřítkách jsou v jiných řádech, ale je to ukázka reakce části veřejnosti. Nicméně dějí se věci, že si pozorovatel musí nutně myslet, že někomu kape na karbid. Živnostníky současná krize zdecimovala tak, že vláda nemůže uspokojivě pomoci. Celý ten balík mandatorních výdajů vleče dál. Jsou v nich výdaje rozumné, jako především penze, pak jsou výdaje problematické, jako podpora takzvaných nevládek, pochybnosti vznikají, pokud jsou to nevládky sabotující investiční úsilí státu v oblasti infrastruktury. Ale ani zde by se asi mnoho neušetřilo – pohlíženo celkově.

Vláda by musela jednat inteligentně. Vede si zatím dobře a odezva veřejnosti je převážně příznivá. Nicméně jsou zde i záblesky slabomyslnosti, jako například projekt pana ministra obrany Metnara omezit v kritických situacích parlament. Myšleno to bylo jistě dobře, zadání se datuje hluboko do minulosti, nicméně ventilovat to v této době je trotlovství.

Pokud by vláda chtěla vyjít vstříc živnostníkům a chtěla odložit zarputilou tupost, musel by jí na obzoru vytanout nápad jasný jako Jitřenka na ranním nebi: zrušit EET pro živnostníky. Čeká nás deficit ve výši 200 miliard, to je jisté, experti předvídají 600 miliard. EET vyždíme z polomrtvých anebo zcela zahubených živnostníků leda tak suché z nosu. V dané chvíli znamená EET už jen bohapustou buzeraci s nulovým ekonomickým efektem. Nestálo by za to zrušit ten nesmysl?

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.