22.10.2020 | Svátek má Sabina


Co je skandál

31.5.2016

Čtu na serveru Echo24 o tom, že snad měla TV Prima nařídit redaktorům, aby informovali o uprchlících negativně. Článek – proti zvyklostem serveru podepsaný jen šifrou fb - čerpá jen z jediného zdroje, ze serveru HlídacíPes.org. Takže tedy HlídacíPes.org, tam už autor je, Robert Břešťan.

Čerpá ze „zdrojů uvnitř redakce“, tedy někdo bonzuje, co se v redakční kuchyni děje. V článku je i tabulka, jak se Prima ke krizi staví, a zvláštní pozornost se tu věnuje skutečnosti, že na Primě mají prostor Klára Samková a Petr Robejšek.

Zřetelně začíná přihořívat. Z článku čiší aktivistický duch denunciace. Prima je soukromá televizní stanice a má právo na názor. To, že migrační krize je problém a hrozba, není vynález TV Prima, je to pohled sdílený autoritami od vlád a politických stran až po nezávislé analytiky, jako je třeba Petr Robejšek. Z článku to udavačství trčí jako šídlo z pytle. TV Primu je třeba pranýřovat, jelikož nesdílí Ten Jediný Správný Pohled.

To veřejnoprávní média, ta jsou v lati. Když poslouchám veřejnoprávní rozhlas, tak vím, co je správné si myslet a co je populismus a nahnědlá xenofobie. V pozadí bdí cenzurní orgán, tedy ta slavná rada – dnes už nás, pamětníků té komunistické cenzury, moc není, ale on ten Federální, respektive Český úřad pro tisk a informace fungoval přesně tak, jako ty rady pro rozhlas a pro televizi. Tyhle dva vypečené úřady neschvalovaly materiály předem (to se dělo do roku 1968, kdy fungovala Hlavní správa tiskového dohledu, HSTD). V sedmdesátých a osmdesátých létech nechal FÚTI respektive ČÚTI volný průběh a pak následně přetáhl někoho rákoskou. Tím se vyvolala nejistota, napětí – a autocenzura.

Zatím jsem neslyšel, že by se rady nějak viditelně angažovaly, jen jsem slyšel o jakýchsi směrnicích vyvěrajících z Bruselu. Takže chutě zaskočí aktivistické spolky a organizace a servery.

Ona ta nesvoboda bude vypadat jinak. Nemusíme se bát žádného Února 48, milicionáři s puškami nenapochodují na Staroměstské náměstí v Praze, už proto, že na to jsou lidi moc líní. Místo milicionářů jsou zde bdělí aktivisté. Mají peníze ze státního rozpočtu a mají svoje lidi na klíčových místech. Nebude žádná KSČ s ústředním výborem a další podobnou veteší. Bude to roztroušená skleróza ochromující státní organismus pod vznešenou nálepkou Občanská společnost.

Bděte, konzulové.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.