28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Čínský dopis opět na scéně

9.3.2020

Ve středu se sejdou prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor. Předpokládá se, že součástí agendy bude i odpověď na skandální dopis čínského velvyslance adresovaný Zemanovi. 

Vzpomeneme si, že dopis reagoval na úmysl tehdejšího předsedy senátu Jaroslava Kubery navštívit Tchaj-wan. Kubera zemřel a fragment dopisu se našel v jeho papírech, jinak by se o jeho existenci nejspíš veřejnost nedozvěděla. Zda na něj reagoval Zeman, není známo, viceprezident Ovčáček na dotaz reaguje mlžením.

Zbyněk Stanjura (ODS) včera veřejně oznámil, že šéf senátu Vystrčil z téže strany podle všeho navrhne velvyslancovo odvolání. Sám Vystrčil dává najevo, že cestu na Tchaj-wan nevylučuje. Hodlá ale před tím konzultovat a chystaná schůzka ústavních činitelů k tomu poskytne další příležitost.

Leccos se dá odhadnout. Zeman jistě svoji pozici nezmění. Ministerstvo zahraničí je proti a Babišova pozice není známá, jelikož on nikdy žádnou trvalou pozici nemá. Pokud by tedy Vystrčil pokračoval v Kuberově kurzu, byla by to de facto akce ODS. Po dlouhé době by to bylo jasné vyjádření stanoviska, něco jiného než tlachy o malém státu a svobodném občanovi. Cesta by jistě měla za následek prudké zhoršení vztahů a rozjitřila by už tak hysterickou atmosféru na politické scéně. Nicméně i to by bylo v pořádku, výrazné činy takové následky mívají.

V kalkulacích musí přijít v úvahu dva aspekty.

Jeden je politicky pragmatický a ten u ODS pod Fialou převládá – nikoho nepozlobit, držet si těch patnáct procent, být napravo, ale ne moc, zkusit to s mladejma nabídkou nějaké té zeleniny a hlavně nedělat vlny. Pokud by toto převládlo, tak se dá předvídat, třeba: zaúkolovat Zemana, aby vynadal Číňanům, a když to neudělá, opravdu mu vyčinit od plic. Třeba na tribuně Milionu chvilek pro demokracii.

Druhý aspekt je ideový. Mít jasnou představu, definovat hodnoty a jít za nimi, i kdyby čert na koze jezdil. I za tu cenu, že to vystrašená veřejnost zrovna v tuhle chvíli nepochopí a bude proti.

Takže uvidíme. Tipnul bych si první variantu, ale třeba přijde překvapení.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.