24.7.2021 | Svátek má Kristýna


Blamáž s vakcínami a co dál

4.4.2021

Podstatný je fakt, že Česko dostane z distribučního systému o pětatřicet tisíc dávek vakcíny méně než mohlo. Je to suma velká, můžeme ji relativizovat poukazem na to, že do konce červne, tj. za tři měsíce, by měly být naočkovány ještě tři milióny občanů. Nicméně zůstává, že dostaneme vakcín méně, než jsme mohli. Nevyhnutelná je otázka, kdo za to může.

Andrej Babiš spustil nářek, že jsme s Rakouskem a Slovinskem doplatili na sobectví jiných (viz jeho rozhovor v Novinkách). Cílem jeho kritiky je Řídící výbor Evropské komise pro vakcinaci, jakož i jakási skupina, která – podle náznaků z jiných zdrojů – lifruje přednostní dodávky vakcíny privilegovaným členům EU. Ať je to, jak chce, jisté je, že jsme dostali vakcín míň, a že tedy si přejeme, aby nás zastupoval někdo, kdo se nenechá opískovat. Odedávna platí, že se velké státy chovají jako gangsteři a malé jako kurvy. Nejhorší je, že když se stát střední velikosti a významu chová jako idiot.

Je možné, že má Babiš svůj díl pravdy a že skutečně jde o čarování kolem vakcín od různých výrobců. Přes to všechno je tu druhá ostudná blamáž, jakkoli snad založená na dobrých úmyslech. Nejdřív že jsme neobjednali dost dávek vakcín (vzpomeňte, že Izrael objednal mnohem víc, než potřeboval, a totéž udělala Británie – samozřejmě za situace, kdy vakcíny bude trvalý nedostatek v celém světě, a že tedy nespotřebované dávky jistě nebude těžké udat!) - a teď je tu případ jakéhosi těžko pochopitelného chytráctví. Důvody nedůvody, výsledek je smutný.

Co dál? Babiš v Novinkách končí slovy: Je ale jasné, že na EU se v této věci opravdu spolehnout nemůžeme a je třeba analyzovat všechny možnosti. Ke čtení mezi řádky netřeba použít zvětšovací sklo. Ty jiné možnosti je Rusko a vakcína Sputnik. Operace Rozkol tedy zdárně pokračuje a nikoli tajný, nýbrž veřejný agent na Hradě se může těšit na novou oslavu na ruské ambasádě. Blížící se předvolební kampaň začíná mít obrysy. Východ nebo Západ, Rusko nebo Evropa. Ale počítejme taky s tím, že ve hře budou karty jako Zelený úděl, migrace, ideový balík spjatý s politickou korektností, tím vším se bude argumentovat, to vše bude munice do hnojometů.

Ukázka je tady, už na začátku dubna: Česko proseklo kalhoty a může za to Unie, ještě že máme Rusko, to jako vždycky pomůže.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.