21.10.2020 | Svátek má Brigita


Babišův hlas v OSN

26.9.2020

Ne snad, že by měl projev premiéra Andreje Babiše v rámci rozpravy Valného shromáždění nějaký význam, už proto, že faktický význam nemá sama OSN. Nicméně je třeba, aby prezident nebo premiér promluvil, a jelikož je náš prezident na trvalé zdravotní dovolené, stejně jako loni se úlohy ujal premiér.

Loni se projevem odpíchl od klimatické exhibice Grety Thunberg. Ta dostala příležitost vystoupit a její jekot dodnes koluje v mnoha parodických verzích po internetu. Letos si vzal Babiš na mušku samu OSN a řekl, že by potřebovala zásadní reformu. Dokonce řekl „ambiciózní reformu“, to je v dnešní novořeči oblíbený pojem, tohle slovo „ambiciózní“. Tak například když podle nových evropských norem mají mít automobily stejné emisní hodnoty v laboratorních testech jako v provozu na silnici, není to blbost, jak byste usoudili, ale ambiciózní rozhodnutí. Takže současná pandemická krize by měla být odrazovým můstkem pro ambiciózní reformu. Měla by se týkat především WHO, která selhala a dodejme, že selhává: zatímco ze začátku lakovala situaci narůžovo, aby se zalíbila Číně, kdežto teď nás WHO straší, aby to vypadalo, že je k něčemu užitečná. Toto je redakční dodatek, nikoli parafráze Babišova projevu.

Babiš využil příležitosti, aby se vlísal bruselskému vedení, nejspíš dostal ve čtvrtek od von der Leyen kartáč za to, že se vzpouzí migrační politice (která byla doposud kapitulantská, kdežto napříště má být kapitulantská). Babiš chválil evropský bezprecendentní plán obnovy. Tím zřejmě mínil Zelený úděl, protože ten vskutku bezprecendentní je: nikdy v dějinách se nestalo, aby státy a koalice států dobrovolně zlikvidovaly jádro své průmyslové výroby, jak se to chystá unie udělat. V závěru podpořil demokratické síly v Bělorusku. Tím jim jistě udělal radost, pokud se jim do vězení dostal do vězeňské cely moták s výcucem projevu českého prezidenta, praktičtější efekt to mít nebude.

Letos se to odbylo na dálku, virtuálně. Aspoň to nestálo tolik peněz.

Další výzkum preferencí

Podle CVVM by se do sněmovny dostalo jen pět stran, ANO 31, Piráti 16, ODS 12, ČSSD 10 a KSČM 9, mírně zaokrouhleno dolů. Pokud by to takhle dopadlo, ANO by bylo v luxusní pozici, kterého partnera do koalice si vybrat, protože by parlamentní většinu dalo dohromady s kterýmkoli ze soupeřů. Naopak Piráti, ODS a ČSSD by většinu dohromady nedali. Což je dobře, protože před takto strukturovanou sestavou nás chraň pánbu.

Zde Kotas, mám dotaz

Lituji spolupráce s Woodym Allenem a Romanem Polanskim, sděluje Kate Winsletová. Do paroma, Allena a Polanského znám, ale kdo je to ta Kate Winsletová?

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.