18.2.2020 | Svátek má Gizela


Babiš snížil DPH

17.4.2014

Snížení daní málokdy narazí na nevoli obyvatelstva a nejinak tomu asi bude v případě snížení DPH na léky, knihy a pleny. Zároveň si veřejnost vštípí do paměti, že konvergenční program s třemi daňovými pásmy připravilo Babišovo ministerstvo financí. Je to dobrý krok nebo špatný?

Pokud lidem zůstane z výdělku víc peněz, je jen dobře. Tento stát uloupne vydělávajícímu občanovi zhruba padesát haléřů z vydělané koruny a servis mu poskytuje tak asi za pětník. Z tohoto hlediska je to dobře. Jak se to projeví na rozpočtu, se uvidí. Rozpočet vypracován není a Babiš ustavičně slibuje, že se zlepší výběr daní a že se zracionalizuje státní správa a přestane se tolik krást, takže se ušetří. Což se taky uvidí, efekt je tedy v mlhách budoucnosti.

No a politiky, tady je to zřejmé. Napětí mezi Sobotkou a Babišem se jistě nezmírní. Stejně jako Nečasově vládě podrazilo nohy zvyšování daní, což je v příkrém rozporu s tehdejším liberálním programem, snižování daní nepatří do obvyklé výbavy levice – byť by to bylo snížení v oblasti tak ušlechtilé, jako je péče o zdraví, o děti a o duchovno.

K dokreslení situace svědčí i ten detail, že Babiš na zasedání ani nešel. Má dovču, ač Slovák, vzal si ji v klasickém českém stylu – v návaznosti na dlouhý velikonoční týden. Ani ho příliš nevzrušilo, že hon na korupčníky už je i v jeho hájemství, policie zasahovala v Babišově Agroteku. Nic to neznamená, ctíme presumpci neviny, ale pikantní to je. Katolík Nečas, otec čtyř dětí, měl milenku a sytil ji státními penězi a v Babišově firmě zasahovala policie. Prostě, pikantní.

Aston Ondřej Neff


TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.