26.5.2020 | Svátek má Filip


ANO vyhrálo i tyto volby, hurá do ulic

27.5.2019

Vítězství ANO, ovšem s velkým propadem oproti běžným cifrám volebních preferencí, v závěsu s ODS a Piráty, poměr křesel 6 : 4 : 3. Pouliční aktivita pana Mináře a jeho milionových chvilek pro demokracii se jaksi do voleb nepřenesla, jak se ostatně dalo předpokládat. 

Možná by to dopadlo aspoň trochu jinak, kdyby se vynaložená energie promítla do standardní politické práce, kdy dobrovolníci chodí a přesvědčují lidi o politickém programu. No, nestalo se, řvaní na ulici je zábavnější. Výrazně prounijní dvojka TOP 09 & STAN se podělí o tři křesla, dvě připadnou na nacionalistickou SPD a též dvě pro lidovce. Poslední jsou komunisté s jedním křeslem. A kdepak skončili sociální demokraté? Nepřelezli pětiprocentní laťku a to je přece jen šílené.

Co bude dál? Piráti se budou muset rozhodnout, ve které frakci v Bruselu zaparkují, a vzhledem k úspěchu zelených to nejspíš bude toto křídlo. ANO je v ALDE, třetí nejvýznamnější frakci, která nejspíš potáhne s lidovci a socialisty. Bude tedy ve vagónu s muzikou. Velkou otázkou je postavení rozmanitých skupin a skupinek protiunijního zaměření. Ve Francii Le Penová dokonce vyhrála a porazila Macrona! V Bruselu je bude víc slyšet než dosud (budou se muset obejít bez našeho pana Payna), ovšem na víc než na hluk to podle předběžných odhadů nevypadá.

Totální výmaz sociálních demokratů, to je asi největší senzace těchto voleb, výsledky více méně odpovídají předpokladům.

Malá potměšilost: v souvislosti s vítězstvím paní Čaputové ve slovenských prezidentských volbách se aktivistická žurnalistika mohla přetrhnout v poklonkování, jak jsou ti Slováci politicky vyspělejší než my. No a tumáš čerte kropáč. Jejich slovenský fašista Kotleba má dvouciferný výsledek, kdežto český nacionalista Okamura dostane dvě židle a to prosím zdaleka není žádný fašista, SPD je prostě protestní nesystémová strana, nikoli náckovská. Není to tedy s politickou svatostí Slováků tak horké. A pana Macrona, poraženého od Le Penové, bude možno příště s jeho kritikami poslat do Brusele.

Ještě malý detail: všude už byly odhady výsledků a Slováci proflákli výsledky už v neděli v poledne, jen my jsme drželi bobříka mlčení až do 23. hodiny nedělního večera. Toto není výtka, naopak: pravidla se mají dodržovat.

Kéž by tomu u nás bylo vždy a všude.

Volební účast 28 procent je výrazně vyšší než posledně a to je bezesporu další pozitivní prvek.

Volby celoevropsky viděné

Výsledky jsou dílčí, spíš to jsou odhady než výsledky, protože se ve většině zemí volilo v neděli a to tak, že do večera. Vypadá to na očekávané oslabení lidovců a socialistů. Aby ne! To oni způsobili Junckerovu Evropskou komisi, která nese odpovědnost za dvě katastrofální rány Unii, totiž za neústupnost vůči Británii vedoucí k brexitu a nezvládnutí migrační krize: ta podlomila u významné části veřejnosti důvěru v akceschopnost a dokonce i soudnost odpovědných orgánů. Pokles významu je zřetelný, avšak nikoli likvidační a také vzestup nacionalistických a protiunijních stran je patrný, avšak nikoli rozhodující. K nim ještě dodat – pošetilý ten, kdo si myslí, že tyto síly mohou něco takzvaně zlepšit, a už vůbec neplatí, že jejich eventuální triumf by byl triumfem pro naše národní zájmy.

Národní zájem Česka je spolupráce v rámci rozumně vedené, prosperující, bezpečné, suverénní, ve světě respektované, pokud možno obávané Evropy. Což dosavadní Evropa rozhodně není a odtud plyne roztrpčení a podpora obskurním formacím bez pozitivního programu. Bohužel, současný stav Unie odpovídá politickému marasmu dvou evropských lídrů, Francie a Německa. Úspěch německých zelených a levičáků opravdu nevěstí nic dobrého a odsouvá naději na zlepšení někam… napotom.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.