Anemometr v baroku
Který Pražan by neznal Clam-Gallasův palác na Starém Městě pražském. Mohutná barokní budova v Husově ulici s kašnou Alegorie Vltavy, půvabné Terezky, na své severní straně.
V současné době sídlí v paláci Archiv hlavního města Prahy, který část prostor zpřístupňuje pro různé kulturní akce. Nyní se tam koná výstava Vzduch a voda kolem nás, kterou pořádá Český hydrometeorlogický ústav, instituce s trochou nadsázky téměř tak starobylá jako palác sám.
Vznikla chvíli po vzniku Československé republiky, měla nahradit podobné ústavy ve Vídni a v Budapešti a její původní název zněl Československý státní ústav meteorologický v Praze. Spolu s rozšiřující se náplní jeho činnosti a územním i státoprávním uspořádáním se měnil i jeho název až do současného ČHMÚ.
Nás, kteří známe výsledky jeho práce jenom z televizních a rozhlasových předpovědí počasí, expozice seznamuje s historií ústavu a s celou šíří jeho záběru a ukazuje nám nejrůznější přístroje a počítačové programy, jež pro svou práci jeho zaměstnanci potřebují. Když tak člověk vidí, čím vším se ČHMÚ zabývá a které instituce a firmy na výsledcích jeho činnosti závisejí, trochu ho zamrzí, když se v novinách dočte, že Nečasova vláda mu během dvou let vezme třetinu státního příspěvku.
Koho ale nezajímají vědecké disciplíny, jimž se ČHMÚ věnuje, mohl by se potěšit aspoň samotnou procházkou po paláci. Úžasné schodiště s překrásnými nástropními malbami, sochařská výzdoba od Matyáše Bernarda Brauna a nádherná kachlová kamna v každé místnosti rozhodně stojí za vidění.