25.2.2020 | Svátek má Liliana


200 K na Letné

24.6.2019

Dvěstětisícové shromáždění zažila pražská Letenská pláň v neděli večer. Demonstraci namířenou proti premiéru Babišovi a ministryni spravedlnosti Benešové svolal spolek Milión chvilek pro demokracii. 

Akce byla perfektně zorganizována, všechno fungovalo a když jsem to tam tak pozoroval, říkal jsem si, že kdyby takto řídil Milion chvilek pro demokracii celý stát, byli bychom na tom líp než Švýcarsko.

Ono to bylo až kouzlo nechtěného. Na pódiu se střídali řečníci a svěřovali se s obavami o osud demokracie permanentně zrazované vládní garniturou. Přitom státní orgány se staraly o to, aby všechno klapalo. Město Praha posílilo linky metra a upravilo provoz tramvají, zdravotníci kmitali, protože v tom horku se lidem dělalo nevolno, na místě byli policisté, naprosto korektní profesionálové.

Asi hodně silný byl moment, kdy vystoupil místopředseda Chvilek Benjamin Roll a oznámil, že na jeho spolek směřují dotazy, zdali se transformuje na politickou stranu. To byla chvilka asi osudová a kdyby pan Roll řekl, že nyní, v 18.18 hodin dne 23. června roku devatenáctého, vzniká politická strana, měl by dvě stě tisíc členů a jásot davu by jistě dolehl až na Hrad. Místo toho po dramatické pauze řekl, že strana nevznikne, jelikož spolek je občanské hnutí a kdyby se transformoval do politické strany, začal by se vnitřně hádat.

Tím bezděky odhalil stinnou stránku celé věci.

Ví se, co se nechce, ale jaksi se neví, co se chce. Příští demonstrace bude 16. listopadu. To je bezmála za půl roku. Narodí se něco? Bude se vědět, co?

Na poslední chvíli jsem si všiml pána doslova v první řadě, přímo u pódia. Na papundeklovou desku napsal tužkou: PANE BABIŠI, NEUSTUPUJTE ZMANIPULOVANÉ LŮZE. ČT A ČRO LŽOU. A tvářil se velmi přísně. Jenže těch dvě stě tisíc lidí, to opravdu nebyla žádná zmanipulovaná lůza. Jsou to občané, kteří nemohou Andreje Babiše a jeho lidi vystát. Důvody jsou zjevné. Člověk, který vleze do politiky a koupí si noviny a neprodá multimiliardovou firmu požírající dotace, musí počítat s tím, že bude mít s občany problémy. Vtip je ale v tom, že tito ne-voliči ANO nemají oporu v regulérní opozici. Proto chodí demonstrovat na Letnou. Kdyby se nakrásně Andrej Babiš odporoučel, nastala by další hvězdná hodina Miloše Zemana. Kdo by měl alternovat? Komunisté a SPD? Strany živořící na hraně volitelnosti? ODS, která má dosud tak šílenou pověst, že kupříkladu v Praze s ní nechtěli jít do koalice v obavě, že si kmotři najdou v adresářích stará telefonní čísla? Vytrhnou to Piráti? Ti jsou jediní, kteří zatím neměli příležitost se historicky znemožnit, ale přinejmenším v Praze na tom usilovně pracují.

Takže ne lůza, ale odpovědní občané, které opustila takzvaná velká politika, a proto šli na Letnou. Tam jim hezky zazpívali a řekli jim, ať přijdou zase 16. listopadu.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.