9.12.2022 | Svátek má Vratislav


ARCHITEKTURA: První Psí vyjížďka a přednášky

29.9.2009

Proč nejít s dobou? V Praze přibývají cyklostezky a některé mají zajímavé trasy. Po nedávné projížďce jednou z nich mne napadlo, že bychom Místodržitelský letohrádekmohli místo Psí vycházky absolvovat také nějakou Psí jízdu. Takže – nebude-li tuto sobotu 3. 10. pršet, vyrazíme v 10 hodin na kolech od Místodržitelského zámečku ve Stromovce (pozor, nesplést se Šlechtovou restaurací!) přes park na Trójský ostrov a po lávce do Tróje, dále pak podél vltavského břehu až do Libně k Podvinnému mlýnu. Potom přes nové zdymadlo na Libeňský ostrov, dále do Karlína na Rohanský ostrov a nakonec opět po vltavském nábřeží až pod Čechův most, kde vyjížďka končí.

Cestou budeme zastavovat a povídat si o stavbách na trase. Vyjížďka je naprosto bezpečná, nikde se ani nedotýká automobilových tras. Vede prakticky po rovině (s výjimkou klesání ve Stromovce na začátku jízdy). Upozorňuji, že se pojede pomalu a klidně, jsem totiž líný člověk a žádné závody tedy nečekejte. Do stoupání – byť mírného – kolo vodím. Cesta nám bude trvat cca 1,5 hodiny. Psí miláčky ale doporučuju tentokrát nechat doma, na cyklostezce by mohlo dojít ke kolizím. Pro ty, kteří kolo nemají nebo na něm nejezdí, jen dodávám, že jde o výjimku, dále opět budou následovat Psí vycházky.

Jiří Wagner trasu taky dobře zná, a tak ho prosím o doplnění nějakých obrázků, abyste viděli, co vás taky čeká. lávka z Tróje na Císařský ostrov

A ještě pravidelné upozornění na mé přednášky na podzim. Pokračuje cyklus významných architektů XIX. a XX. století v břevnovském Kaštanu (Unijazz) vždy první úterý v měsíci od 18:30 hodin (lístky možno zamluvit na www.kastan.cz). 6. 10. to bude Dušan Jurkovič, 3. 11. to budou nejzajímavější žáci Pavla Janáka a Otakara Novotného z Uměleckoprůmyslové školy a 1. 12. představím pro změnu Gočárovy žáky z AVU.

Pokračuje také čtvrtletní cyklus přednášek v domě U Černé Matky Boží o zajímavých pražských stavbách. Po pomnících a mostech to budou tentokrát rodinné domy. Lístky budou k dispozici v Grand café Orient v tomto kubistickém domě na Ovocném trhu (www.grandcafeorient.cz).

A ještě jedna (tentokrát nepsí) vycházka: po okolí býv. Federálního shromáždění, kde bývávala Sadová ulice, park a krásné domy, se projdeme 13. 10. v 17 hodin. Pořádá nadace 4 dny v rámci divadelního festivalu 4+4 dny v pohybu (www.ctyridny.cz).

Foto: Jiří Wagner

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998