24.5.2024 | Svátek má Jana


ÚVAHA: Teroristický útok během ZOH 2006?

9.2.2006

Zanedlouho budeme i my sami svědky jedné velice významné události. Hádali jste správně, myslím tím Zimní olympijské hry v Turíně, které se uskuteční ve dnech od 10. do 26. února 2006. Většina běžných lidí vnímá tyto hry jako pozitivní událost, během které se do sytosti „vydovádí“ nejen sportovci, ale také my, obyčejní diváci u televizních obrazovek. Jaké myšlenky ale běží v hlavě teroristy?

Považte sami, ZOH 2006 nejsou zdaleka jen dalším z řady sportovních klání. Je to přeci olympiáda, návaznost na neskutečnou myšlenku starých Řeků. Zápolení ze všech zápolení nejvýznamnější a nejčistší. Hraje se podle pravidel fair-play a není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. I když jsou ZOH pouhým méně významným klonem původní letní varianty, je účast na nich vrcholnou poctou nejen pro sportovce samého, ale i pro jeho národ. Tak máme ve zvyku charakterizovat olympiádu my, příslušníci západní civilizace.

Dovolím si nyní ve zkratce představit možný pohled islámského fanatika. Do Turína přijede celkem 1.563.950 lidí z mnoha zemí. Je to událost, na kterou se upírají oči celého světa. Zároveň je plně v duchu naší „zkažené západní mentality“. Turín 2006 může tedy představovat ideální místo, kde zaútočit. Vždyť stačí jen pomyslet na to, jak se bude ubohý západní svět tvářit, když mu teroristé naboří další z jeho růžových snů.

Pro náboženské fanatiky jsme vhodným cílem už jen proto, že chodíme do kina. Jsme špatní, nemravní, konzumní, prostoduší bezvěrci. Ale kdo by ještě věřil tomu, že pozadím teroristických akcí je náboženství ? Náboženství, stejně jako právo poskytuje mnoho prostoru pro výklad a téměř vždy je možné si ho vyložit ve svůj prospěch. Terorističtí praotci nejsou žádní hlupáci. Tvrdíme, že se s teroristy nevyjednává, ale kdyby to šlo, dali bychom snad cokoliv, aby neumírali další nevinní lidé. Ne, tak to není – to teroristé nevyjednávají s námi. To, že je nějakou dobu ticho po pěšině, neznamená, že naši nepřátelé nečekají ve svých slujích a nepřipravují další plány, jak nás zbavit našich iluzí.

Vzpomeňme ale na první Olympijské hry po teroristických útocích z 11. září, které mobilizovaly svět (spíše tedy USA) a načas také změnily pohled nás všech na terorismus – najednou se stal záležitostí pro nás vysoce aktuální a to právě svou mobilitou, neboť je typem násilí, u něhož nemůžeme říci: „To je daleko..to se nás netýká“. Také to byla zimní olympiáda, místo naší totální hokejové prohry, Salt Lake City. Bezpečnostní opatření zde byla ale tak důkladná (bezpečnostní kontroly probíhaly už na evropských letištích), nebo snad teroristé dočasně uspokojení, že žádný útok neproběhl.

Podle italské vojenské zpravodajské služby SISMI je v Turíně možný bombový útok ze strany islámských teroristů. A tak se v těchto dnech italská policie a armáda činí. Bezpečnost bude v místě konání her zajišťovat 15.000 vojáků a policistů. Během olympiády nebude v Itálii platit tzv. schengenská dohoda o volném pohybu osob, takže celníci budou mít právo na hranicích kontrolovat přijíždějící osoby. Italská vláda vyčlenila na ochranu účastníků ZOH 20 milionů Euro. V dějišti olympiády bude umístěno na 950 detektorů kovů, připraveny jsou také stovky speciálních fotoaparátů, jež mají porovnávat tváře návštěvníků s mezinárodními seznamy hledaných osob. Zajištěno bude pochopitelně též dodržování bezletového prostoru nad Turínem a jeho okolím.

Doufejme, že všechna tato opatření budou funkční a XX. zimní olympijské hry nakonec proběhnou zcela podle našich „zvrácených západních představ“. Teroristé se totiž ze svého pocitu křivdy, nebo čeho vlastně, přes noc nevyspí. Nebudou mít klid, dokud nesplní své poslání. A nám nezbývá, než neusnout na vavřínech a snažit se být na případný úder maximálně připravení. A nebo ještě lépe (ale to už je poněkud utopické), plánovaný útok odhalit dříve, než k němu dojde.

Pavla Králová