18.6.2024 | Svátek má Milan


Tak konečně pravicový nápad

24.5.2024

Takzvaná veřejná debata se zabývá především prkotinami, nicméně i vážná témata se dají najít. Jedním z nich je výpověď bez udání důvodu, jak se ji snaží prosadit ODS. Ta deklaruje sama sebe jako pravicovou stranu a kdybychom měli hodně drsně shrnout do pár slov, co to znamená, pak by to znělo asi jako „každý na svoji odpovědnost‟.

Princip samozřejmě souvisí s otázkami zaměstnání. Zaměstnavatel zaměstnává lidi, aby pracovali na společném úkolu. Pokud někdo nepracuje jak má anebo celé to dílo se jaksi nedaří a jde to všechno nalevačku, je logické a správné, že v takovém případě zaměstnavatel zaměstnance propustí. Takto to fungovalo v devatenáctém století, které je dnes uváděno jako příklad temna. Přitom je to doba, kdy se rozvinul průmysl (v podstatě na dnešní úroveň), infrastruktura (na dnešní úroveň) a opravdu nebylo možné, že by jacísi Hútiové ostřelovali britské nebo francouzské lodě. Aby to fungovalo, musí být vztah zaměstnavatele a zaměstnance volný. Proto volám hosana, konečně se aspoň v něčem ODS projevuje jako strana svobodné iniciativy a nikoli jako nástupce zaopatřovatelské agentury ROH.

Naráží na nevoli, odborů samozřejmě, protože ty zaopatřovatelskou funkci pokládají za hlavní smysl vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec. Ale také na nevoli koaličních partnerů. Zde je groteskní pozice lidovců, partaje s dvouprocentní podporou voličstva. K pozici SPOLU nepřispívají ničím, jsou čistí příjemci benefitů. Takže Fiala by jim měl říct v roli principála: jděte pryč. Bez udání důvodu.

Aston Ondřej Neff