5.5.2024 | Svátek má Klaudie


USA: Znervózňují mě muslimové v letadle

26.10.2010

Slova, za která se vyhazuje

Americká rozhlasová stanice NPR propustila komentátora Juana Williamse kvůli jeho výroku, že je nervózní, když vidí v letadle muslima. Upřímný projev bojovníka za občanská práva Afroameričanů v USA ho stál zaměstnání. Kde je ta Amerika, plná údajné svobody slova?

Ještě jako zaměstnanec a významný komentátor rozhlasové stanice NPR přišel do studia televize Fox News a v pořadu The O'Reilly Factor a vyslechl v křesle slova moderátora show, Billa O'Reillyho: „Krutou pravdou je, že v dnešním světě je džihád, podporovaný a podněcovaný některými muslimskými národy, největší hrozbou.“ Na tuto část rozhovoru reagoval Juan Williams slovy: „Podívej, Bille, nejsem fanatik. Víš, jaké knihy jsem psal o hnutí za občanská práva v této zemi. Ale když nastoupím do letadla, musím se přiznat, že když vidím lidi v muslimských oděvech, kteří se tím jasně identifikují jako muslimové, dostanu strach. Znervózním.“

Juan Williams je ve svých šestapadesáti letech autorem několika knih o hnutí Afroameričanů za občanská práva a ani v nemenším ho není možnéJuan Williams považovat za člověka, který by po právech jiných šlapal či k tomu naváděl. Za svou dosavadní celoživotní práci byl odměněn čestnými doktoráty na Lafayette College, Wittenberg University, nebo Long Island University. Ve svém životě byl třiadvacet let korespondentem The Washington Post i Bílého domu. Za výše citovaná slova o svých obyčejných lidských obavách, které jsou po tom všem, co se ve světě děje, tak přirozené, ho z rozhlasové stanice vyhodili se slovy, že „jeho komentář nebyl v souladu s redakčními standardy a postupy a podkopal jeho důvěryhodnost jako komentátora NPR...“. Fox News se ho za dva dny po propuštění, když tuto skutečnost zjistila, naštěstí ujala a nabídla mu práci.

V Evropě jsme se mohli přesvědčit na příkladech Zoe Shepardové, Thilo Sarrazina, nebo Geerta Wilderse, že říkat své názory nahlas se na počátku třetího tisíciletí opět nevyplácí. Není to tak dávno, co politici řady států světa protestovali proti plánu spálit 200 koránů v USA, zatímco o pár týdnů později sama americká vláda vykoupila a spálila 10.000 kusů knihy o Afghánistánu, jejíž obsah nekorespondoval s oficiálními postoji vlády k válce v této zemi. Afroameričan Juan Williams je další v řadě těch, kteří za vyslovení svého názoru a obav přišli o místo.

Když si někdo dovolil ještě před relativně pár roky říct podobná slova na adresu komunistů u nás, čekaly ho výslechy na StB a v řadě případů i lágr. Z toho, co se po světě poslední roky děje, mám pocit, že řadě států tvrdá komunistická minulost a její praktiky po druhé světové válce chybí jako prase drbání. Když někdo v zemích, které označujeme za nedemokratické, perzekuuje lidi za to, že nahlas říkají co si myslí, zdvihne se vlna odporu všech možných humanistů a ochránců lidských práv. Kde všichni tito lidé jsou, když se totéž děje v zemích, které se samy nazývají demokratické? Kde jsou, když se v demokratických státech zase pálí knihy, perzekvují lidé za vyslovení názoru a jsou vyhazováni ze zaměstnání?

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora