1.5.2024 | Svátek práce


USA: Přecitlivělost jako moderní efektivní zbraň

1.12.2016

Touto záležitostí jsem se už dřív zabýval, například v knížce „Mouchy naší doby“ v kapitole o posměchu a náramné háklivosti, za účinné spolupráce médií, ochotné posloužit potřebám těch či oněch vládců. Též s důkladnou angažovaností správných eufemismů: například z islámského fanatického vraždění na vojenské bázi v Texasu se stala „pracovní nehoda na pracovišti“, proto ani podřezávání hrdel ve velkém, třeba i dětí, není důvodem se domnívat, že by islámský terorismus existoval. Tak tomu například bylo za osm roků prezidentování Baracka Husseina Obamy.

Dává se přednost zesměšnění před popřením nepříjemných, nepopíratelných faktů. Ty totiž od svého prvopočátku nepřipustit, vůbec se jimi nezabývat. S pohrdáním je znicotnit jako nehoráznou absurditu, jíž se přece racionálně uvažující tvor nebude, nemůže zabývat. Tak jenom řádí pošukové, potrhlá individua věřící v ufony, zelené mužíky, v existenci netvora ve skotském jezeře Loch Ness. Takto zdevalvovat kteroukoliv nepříjemnou kauzu a tím i její prosazovatele.

Tak náročný záměr by ale nemohl uspět bez přičinění nejvlivnějších medií, schopných ovlivnit veřejné mínění, vytvořit kýženou atmosféru, navigovat konzumenty zamýšleným směrem. To se značně zdařilo ve snaze zabránit všem pokusům zabývat se tolik tajenou minulostí dosavadního amerického prezidenta. Nikdo ve významných mediích si netroufl ani slovem o Obamově minulosti zapochybovat, aniž by se vystavil riziku obvinění z rasismu. Obama sice na své původní webové stránce uváděl, že se narodil v Keni, a tuto informaci, publikovanou jeho literární agenturou, pravidelně potvrzoval až do roku 2004, když došlo k jeho zvolení do zákonodárného sboru státu Illinois. Nedal k dispozici doklady týkající se jeho vzdělání, nedosažitelná je dokumentace z Occidental College, na níž byl registrován jako zahraniční indonéský student s jménem Barry Soetoro.

Z iniciativy šerifa Joe Arpaio ze státu Arizona došlo k ustaveni pětičlenného vyšetřujícího týmu expertů Po šest měsíců trvajícím vyšetřování došli k jednomyslnému závěru, že Obamou dodaná listina je forgery - zmanipulovanýpodvod.Došlo k uspořádání tiskové konference, na níž vyšetřovatelé mínili zveřejnit svá zjištění.. Všechna media pozvána, ale přítomní žurnalisté nevznesli ani jednu otázku k předloženým důkazům.

- - -

Nyní od posměchu k přecilivělosti: Demokratické státy ovšem respektují demokratická práva svých tuze nedemokratických nepřátel. Jsme svědky dobrovolného si nasazování chomoutu, navlékání svěrací kazajky, s předstíráním či dokonce autentickým přesvědčením, že nic takového se přece neděje. Morbus chamberlaini již v pokročilém stádiu směrem k sebedestrukci, zposlušnění dosavadní původní většiny, jež se stává sebecenzorem, vlastním drábem. Nejen přehlížet, promíjet, omlouvat slova a činy svých nepřátel, ale pořádně zatočit s pochybujícími opovážlivci – dosud se ještě občas vyskytnou. Výtečná výhoda být sensitivní, a jakákoliv troufalost se jen trošku kriticky vyjádřit o islámu je zatracována jako zločinný prohřešek „islamofobie.“

Revolucionáři všemožného ražení zpotvořují mínění slov a tím i reality, očividné skutečnosti. Příkladem poslouží nynější novinka Sanctuary Cities, což je eufemismus k popření existence amerického federálního zákonodárství. Poskytovat útulek ilegálním vetřelcům, bez ohledu na závažnost jejich trestního rejstříku, zabraňovat federálním orgánům, aby provinilce buď uvěznili, nebo deportovali. Nikoliv neobvyklý způsob uvažování pokrokové levice dávat přednost vrahům, aby teď měli „another chance“, a tím ovšem riskovat životy nevinné veřejnosti, kterou napadnou příště.

Tuze nemilý výsledek letošních listopadových prezidentských voleb velice poznamenal reakci, počínání zejména v univerzitním prostředí - žactvo, učitelé, administátoři, všichni dohromady. Předchozí volby 2008 a 2012 proběhly bez otřesného dopadu. Jinak tomu ale tentokrát: dočítáme se o emocionálním utrpení žactva, potřebě zavedení tzv. counseling services. Mnozí studenti pod váhou absolvovaného utrpení se domáhají zrušení zkouškového období. Děkanáty vyhovují všemožným požadavkům, přicházejí vstříc s novinkami, které dřív nikoho nenapadly - napřííklad zřizování zvláštních prostorů, kde voliči, výsledkem důkladně zklamaní, mohou snáze zvládat svou trýzeň, tam pořádně i štkát. Ano, tzv. „cry-in“ příležitosti.

Mnozí profesoři již přispěchávají i s dalšími novinkami. Nejedna škola dává souhlas ke zřizování tzv. theme houses ke společnému bydlení žactva, s dosažením nejen ideologické jednomyslnosti, ale i etnického a rasového spříznění. Takto podivně pokrokovou oklikou se tedy vracet do stavu dbrovolného apartheidu.

University of Michigan poskytuje distribucí coloring books příliš senzitivním studentům.

University of Pennsylvania (jedna ze sedmi tuze prestižních Ivy League učilišť ̈)

údajně dala k dispozici kočičky a pejsky na hraní politicky příliš zkroušené mládeži.

Nedaleké učiliště v Pittsburgu (tam, kde mají dokumenty týkající se české a

slovenské dohody v roce 1918, jež vedly k založení společného státu ČSR) údajně oznámilo novinku, jak že tamější profesor oznámil svým studentům, ochotným se podílet na protestní demonstraci s proti-Trumpovým zaměřením, a se slibem, že za takovou iniciativu obdrží příslušný počet akademických kreditů.

University of Kansas vyrozuměla emocionálně schvácené studentstvo, že mají možnost získat k dispozici tzv. therapy dogs.

Columbia, moje alma mater, tam studenti vyrobili petici, v níž se domáhají zrušení přednášek a odkladu zkoušek. To za mých časů tedy nebývalo.

Yale, profesor ekonomie, písemnou zkoušku (midterm exam) pozměnil na „optional“, čili na úkol jen nepovinný..

Brown University (stejně jako Columbia, Harvard, Yale, je Ivy League) s přesvědčením mnohých studentů, že svoboda projevu se nevztahuje na právo vyjadřovat názory, s nimiž oni nesouhlasí (they find distasteful).

Všelijaké další varianty takto pozměněného chápání svobody projevu rozkvétají.

Na Broadwayi při představení populárního muzikálu „Hamilton“ jeden z herců se pustí do projevu, v němž zatracuje vítězného kandidáta Trumpa, když tam mezi diváky byl přítomen Mike Pence, Trumpův viceprezident, dosavadní guvernér Indiany.

V texaském San Antoniu dva školáci pubertálního věku uspořádali show, v níž došlo k zavraždění právě zvoleného Trumpa.

V Clevelandu mladík Zachary Benson, věk 24, do světa začal roztrubovat, že jeho životním cílem je Trumpa zavraždit.

Nikomu takové ambice nevadí. Přecitlivěloat je jen jednosměrná.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče