25.1.2021 | Svátek má Miloš


SVĚT: Vpád do Sýrie je na spadnutí

28.8.2013

Čeká nás druhý Irák? Možná se to dozvíme už dnes

Západ se skutečně musel zbláznit. Už poněkolikáté je připraven vtrhnout do cizí, suverénní země, učinit přítrž "chaosu" a přinést "omezeným" domorodcům "svobodu" a "demokracii". Další takovou šťastnou zemí bude – zdá se – Sýrie.

Několik článků už jsem smutné situaci v Sýrii věnoval na Protiproudu. Zdůrazňoval jsem, že Američané a jejich spojenci využijí jakékoli záminky k intervenci. Otázkou jen je, jakou konkrétní podobu by taková intervence měla – zda "iráckou", či "libyjskou". 21. srpna se to stalo. Na předměstí Damašku někdo proti civilistům zaútočil chemickými zbraněmi. Podle Západu Asad, podle mě a mnohých dalších povstalci.

Američané povstalce aktivně podporují nejméně tři měsíce

Zopakuji ještě jednou, že Asadova vláda nemá na použití chemických zbraní nejmenší zájem, ví-li, že přesně na to Američané čekají. Ostatně proč bychom měli rebelům věřit, když do Sýrie převážejí nervový plyn sarin? Nač ho potřebují? A z jakého důvodu bychom měli podporovat síly, v jejichž řadách bojují členové teroristických organizací včetně Al-Káidy či izraelské armády? Proč pomáhat někomu, kdo zabíjí křesťany a ničí jejich chrámy, zatímco je druhá strana – údajní zločinci – chrání?

Američané se neprobudili až teď. Už přinejmenším od června posílají zločincům moderní zbraně, jejichž distribuci v zemi zajišťuje CIA. V Sýrii se objevil i americký neokonzervativec John McCain. Ani nepřekvapí, že navštívil velitele povstalecké Syrské svobodné armády Salima Idríse, který je jedním z potenciálních vůdců nové Sýrie. On to byl, kdo už v červnu sebevědomě prohlásil, že je s to svrhnout Asadův režim do půl roku. Závisí to ale prý na míře podpory, jíž se mu dostane.

Mandát RB OSN nepotřebujeme!

A "svobodný" Západ se činí. Na nátlak Paříže a Londýna zrušila Evropská unie embargo na dodávky zbraní povstalcům. Britský ministr zahraničí v pondělí prohlásil, že spojenci pro patřičnou odpověď na použití chemických zbraní z minulého týdne nepotřebují žádný mandát Rady bezpečnosti OSN. A odpověď je podle jeho francouzského protějšku nutná. "Hromadná vražda za použití chemických zbraní, k níž došlo v Sýrii, je zjevnou odpovědností režimu (sic!). Nemůže zůstat bez odpovědi. Taková je pozice Francie a jiných demokratických zemí," prohlásil během návštěvy Izraele. Marnost nad marnost…

Američané už mají plán útoku připravený. Čeká se jen na rozkaz Baracka Husseina Obamy. Ten prý zatím váhá. Otázkou ale je, jak dlouho. Vždyť jeho ministr zahraničí John Kerry je jedním z nejfanatičtějších zastánců intervence. 22. června se na setkání "přátel Sýrie" (USA, Británie, Turecko, Katar, Kuvajt a Spojené arabské emiráty) v Kataru shodl s tamním premiérem, že je nutné dosáhnout do druhé ženevské mírové konference rovnováhy sil. Bezpochyby jen "mírovými" prostředky. V tuto chvíli mají vojska legitimní Asadovy vlády navrch.

Rusko vyzývá ke klidu a volá po mírovém řešení

Prezident Bašar Asad v rozhovoru pro ruský list Izvestija varoval spojence, že pokud k útoku dojde, čeká je krach. A upozornil, že cílem USA jsou geopolitické zájmy, konkrétně snížení mezinárodní úlohy Ruska a jeho vytlačení z blízkovýchodní oblasti. Oznámil také, že se brzy setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Je to Rusko, které vyzývá ke zdrženlivosti a klidu a k mírovému řešení konfliktu v Sýrii. Ostatně právě na tom se v Moskvě Rusové s Američany dohodli. Hned záhy však Kerry začal otevřeně hovořit o možnosti intervence. To bylo v červnu. "Vzniká dojem, že určité kruhy, mimo jiné ty, které stále aktivněji vyzývají k vojenské intervenci mimo OSN, se otevřeně snaží zmařit společná rusko-americká úsilí pro svolání mezinárodní konference o mírovém urovnání krize," uvedl v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Dnes mají ruští a američtí diplomaté jednat o svolání takové konference. Je tedy prakticky jisté, že do dnešního dne útok zahájen nebude. Otázkou je, co se stane pak. Mnoho napoví dnešní schůzka. Uvidíme, zda si představitelé Západu ještě uchovají alespoň zbytek rozumu. Jen hlupák totiž opakuje stejnou chybu víckrát.

http://zemanek.webnode.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.