8.6.2024 | Svátek má Medard


SVĚT: Letadlo bez pilota - hodně sporná novinka

24.9.2013

Kdysi jen luky, šípy a ještě dřív pouze kyje. Od té doby jsme značně pokročili. Za první i druhé světové války se jako zbraně té nejsmrtelnější osvědčilo dělostřelectvo – s jednou však výjimkou, že totiž na bojištích tropických ostrovů v Pacifiku víc ztrát než batérie kanonýrů způsobily baktérie, neviditelné zabijácké potvůrky. A nyní už po mnohá desetiletí máme k dispozici zbraně s písmeny A, B, C - atomové, biologické a chemické. Odborníci se shodují v předpokladu, že lidstvo taková pohroma, v té či oné podobě, nemine.

Pokrok ve vývoji zabijáckého náčiní se ovšem nezastavil. Přibyly vynálezy s označením UAV (Unmanned Aerial Vehicles ) a lépe známé anglickým pojmenováním DRONE, což čeština překládá jako "trubec, lenoch, příživník, parazit". Tím se míní letadlo bez pilota, z dálky – často z velmi značné dálky – řízené k určenému cíli. Použitím se neriskují životy ve vlastních řadách a ušetří se plno peněz. Za cenu jedné stihačky F-22 se dá pořídit šedesát odosobněných trubců.

První taková stvoření, jménem Predator ("dravec"), se zrodila v roce 1994, se schopností udržet se ve vzduchu 40 hodin a přečíst licence plate vozidla z výše dvou mil, čili víc než tří kilometrů. Jeho modernější verze s jménem Reaper ("žnec, žněčka, zdroj, uskutečňovatel sklizně" - něco v tomto smyslu) je vybavena bombami o váze 500 liber a laserem řízenými raketami, z výše pěti mil zaznamená vše, co se šustne na povrchu země, ve vzduchu vydrží 24 hodin. Jeho výkon překoná značně větší Global Hawk ("jestřáb, sokol"), zvládne vzdálenost USA - Austrálie, za každý den letu detailně zmapuje terén o velikosti 53 000 čtverečních mil (čili značně víc, než je rozsah České republiky - 30 450 km2).

V době Obamova prezidentování došlo k desetinásobnému zvýšení činnosti těchto trubců - k použití v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu, Somálsku. To vše má na starosti personál na letecké bázi (Creech Airforce Base) v daleké Nevadě. Tam sledují monitor, dotýkají se knoflíků, dirigují zamýšlené akce. K obsluze jednoho takového letadla je potřebí obtížně představitelného množství 180 personálu. Příkaz z Nevady na příslušné místo kdekoliv dorazí za 1,2 vteřinu.

Tenhle druh novinek, občas doprovázených nelichotivým označením ROBOTICS RODEO, se stává příčinou značné kontroverze. Kritici varují před potenciálem ještě větší dehumanizace, kdy bojovník, tuze vzdálen od místa způsobované zkázy, pozbývá zábran na takovém počínání se podílet. Leckdo takové americké počínání pokládá nejen za zbabělé, ale i kontraproduktivní. Přeživším rodinným příslušníkům obětí bezpilotových letadel tradice nařizuje se pomstít, což je ta ideální motivace, jak získávat nové bojovníky do vlastních řad.

Argumentem též bývá odkaz na proportionality – úměrnost úderu, nejít na komára s kanonem. Příkladem nám poslouží řešení CYBERWARFARE. Pentagon měl k dispozici realistické, uskutečnitelné možnosti, jak zmrazit miliardy peněz na Saddámových účtech, jak paralyzovat fungování vlády. Rovněž s eventualitou zneutralizovat, dát mimo provoz veškerou telefonní síť v zemi, i v kontaktu se světem.

Jenže Washington odmítl vydat souhlas k takovému řešení.

Další, stále častěji vyřčenou námitku doprovází adjektivum collateral – o škodách souběžných, kdy k úhoně přicházejí nikoliv bojovníci, ale nezúčastnění civilisté. Letecké bombardování Drážďan, ono inferno v únoru 1945, nám poslouží znamenitým příkladem. Kritériem aby tedy byl záměr útočníka, jeho ohleduplnost, zda nějaká. V devadesátých letech, v době Clintonova prezidentování a již tehdy značně probíhající honby najít bin Ládina, se ve vzdáleném Wazíristánu podařilo z velké výše zloducha zahlédnout. Přesto však k zásahu nedošlo, zhatil to záběr ze zahrady jeho tehdejšího bydla s houpačkami, a tedy i předpokladem, že v objektu budou nevinné děti.

Po zkušenosti 11. září 2001 takové zábrany pominuly, k prvnímu zásahu došlo již v roce 2002, a sice v Jemenu, kde střela rozmetala posádku šesti členů al-Kaidy s místním komandantem. Téměř polovina (9 z 20) tzv. high-value al-Kaidy cílů, významných kádrů, už nežije. Veleliberální organizace ACLU - American Civil Liberties Union - tuze značně protestovala proti preciznímu zásahu do al-Awlakiho, v USA narozeného občana, který byl současně naturalizovaným občanem Jemenu. Tam žil plně zaměstnán úsilím ve prospěch al-Kaidy a tažením proti zájmům země svého zrození. Načež se tedy stalo, že Predator si ho narafičil, když cestou v Jemenu zastavil auto, nasát čerstvý vzduch, kochat se scenérií, což ale ve vteřině přerušilo jeho rozmetání v prvočinitele, s následnou odpovědností Alláha si tohoto věrného služebníka posmrtně zflastrovat.

- - -

Velice se modernizujeme ve svém válečnickém umění, k němuž ale dochází v prostředí s přibývající právní nezřetelností. V minulém století, od konce druhé světové války, došlo k uspořádání několika tuctů válečných konfliktů, aniž by v jednom jediném z nich se dodržela předchozí tradice řádného vyhlášení válečného stavu, který potrvá až do jeho neméně řádného ukončení - ať už totálním zničením nepřítele (debelatio), jeho bezpodmínečnou kapitulací, nebo mírovou smlouvou obsahující práva a povinnosti vyčerpaných gladiátorů.

Válka započne bez formálního vyhlášení, ale většina významných juristů se kloní k názoru, že ji nelze řádně ukončit bez příslušných formalit. Pokud k nim nedojde, dosažený stav armistice ("příměří") lze pokládat za pouhé provizorium, jímž válečný stav oficiálně nekončí, i když velmi neoficiálně bez vyhlášení započal. Tak se například stalo severokorejským přepadem jihu v červnu 1950, s mezinárodně právními důsledky, a v Panmundžonu před víc než půlstoletím podepsané příměří válečný stav de iure neukončilo.

V tomto našem novém tisíciletí přibylo na nezřetelnosti, právní rozplizlosti.

Primární hrozbou západní civilizace se stala al-Kaida, nepřítel bez adresy, a tudíž s báječnou výhodou své anonymity - na rozdíl od velmi zřetelné identifikace druhé strany, vždy v roli konkrétního cíle na ráně, kdykoliv se anonymnímu útočníkovi zachce. Zasažené západní civilizaci pak nezbývá než se o amorfním nezřetelném nepříteli vyjadřovat jako o "fenoménu" - proto teď jsme ve válce proti mezinárodnímu terorismu, rozplynuvšímu se v nekonkrétnu, přirovnatelnému k tažení proti nectnostem jako kouření, smilnění, obezita.

Vesměs převládá padoušský postoj oficiálních liberálních medií, v západním světě (včetně kdysi objektivní BBC), vždy zdůrazňujících nepoměr mezi množstvím způsobených muslimských a izraelských ztrát, a tedy i odpovědnosti za způsobenou spoušť. Nabízím odpověď v podobě karikatury s dvěma dětskými kočárky: jeden voják svým tělem kočárek ochraňuje, zatímco druhý voják se za kočárkem skrývá. Přemíra důkazů je k dispozici k velesnadnému rozlišení, kdo je kdo. V arabské Gaze jsou rakety k odpalování instalovány ve školách, modlitebnách, na nejvyšších poschodích obytných domů.

Další, stále častěji vyřčenou námitku doprovází adjektivum collateral – o škodách souběžných, kdy k úhoně přicházejí nikoliv bojovníci, ale nezúčastnění civilisté. Za druhé světové války odhadovaných 75 % všech ztrát na životech utrpěli civilisté. Rostoucí horory - Guernica, Coventry, Hamburg, Drážďany, vrcholné pak nukleární inferno Hirošima a Nagasaki nám poslouží znamenitým příkladem.

- - -

Výzkum a jeho praktická aplikace míří též opačným směrem - nikoliv ke vzdušným obrům, ale k nanosized devices - imitaci ptáků, kolibříků, ba i hmyzu.

Výzkumnému úsilí R+D (Research and Development) se státy věnují nerovnoměrně. Zdaleka nejvic (56 %) investují v USA, na druhém místě je Čína, třetí je Izrael a čtvrté Rusko. The Economist informoval (1.6.2013), že ve velmi brzké budoucnosti Čína a Rusko odstartují své vlastní bezpilotové trubce. Technicky méně zdatné státy budou na takový pokrok třeba reagovat s nepřekvapující nelibostí, což ale by měla kompenzovat představa potenciálně globálního prospěchu. Využívání těchto drones farmáři, olejáři, prospektory, příslušníky záchranné služby ve prospěch lidí i zvířat. A k velké nelibosti hanebných ilegálních lovců masakrujících divokou zvěř.

The Washington Times zveřejnil 5.8.2013 podrobnou zprávu "Elephants, rhinos, lions and... drones?" se soustředěním na Tanzánii a výsledek jednání o asistenci mezi prezidenty Barackem Obamou a Jakaya Kikwetem. Tam každý rok lovci slonoviny zmasakrují deset až pětadvaceti tisíc tlustokožců. Stát nemá dost prostředků k ohlídání tak značného prostoru a trubci teď budou k účinné dispozici.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče