11.6.2024 | Svátek má Bruno


SVĚT: Když George Bush něco slíbí...

2.12.2006

Americký prezident oznámil na summitu NATO v Rize, že se bude snažit přimět americký Kongres, aby zrušil vízovou povinnost pro nové členské země Evropské unie. Prý se o to osobně zasadí. Je ovšem otázka, zda si vskutku přát, aby se George W. Bush o cokoli osobně zasazoval. Pokud se o to pokusil, neskončilo to často (ne-li většinou) zrovna nejlépe.

Americký prezident například slíbil, že bude částečně legalizovat milióny Mexičanů, kteří po celé Americe myjí nádobí, pracují na stavbách a sklízejí kukuřici. Slíbil se zasadit o jakousi částečnou "amnestii" pro lidi, kteří jsou ve Spojených státech sice nezákonně, ale stojí na nich každodenní fungování americké ekonomiky (dovede si někdo představit, že v tisících restauracích na Manhattanu se najednou přestane mýt nádobí?). Býval by to byl opravdu velký průlom a byl by učinil konec jednomu velkému americkému pokrytectví. Jenže sliby chyby. Místo legalizace námezdních dělníků rozhodl Kongres pod taktovkou republikánů, že mezi Mexikem a Amerikou vyroste neprodyšný plot.

Při své druhé inauguraci se Bush zavázal prosadit v USA důchodovou reformu. Mluvil o tom dlouze, podrobně a přesvědčivě. Po dvou letech je výsledek - nula.

Při návštěvě Afriky prezident Bush slíbil dramaticky zvýšit americkou pomoc. Slib nebyl dodržen, byť se o to měl prezident osobně zasadit... Pravda, Bush dodržel slib ohledně snížení daní. Pozoruhodné ale je, že všechny tyto záležitosti se Bushovi jaksi nepovedly, přestože měl na své straně republikány ovládaný Kongres. Nyní, jak známo, proti Bushovi stojí obě komory ovládané demokraty.

Ale konec trpké ironie. Skutečnost, že americký prezident o něčem (tedy i o vízech) mluví, povyšuje celou věc do kvalitativně jiného patra. Z tématu naši vízové povinnosti se konečně stává - jak Američané rádi říkají - issue, téma, respektive agenda, o které se bude diskutovat a která se bude nějak řešit. I když není jisté, s jakým koncem.

Ministr zahraničí Alexandr Vondra vcelku realisticky odhaduje, že to celé bude trvat ještě dva roky. Mezitím by Američané alespoň mohli odpustit (nebo vracet) poplatky za vízum těm, kteří ho nedostanou. Je to maličkost a mělo by to být v jejich zájmu. Protože jestli něco živí laciný antiamerikanismus, je to právě tato arogancí obestřená absurdita. Mnozí odmítnutí jsou evidentně odmítáni pouze pro to, aby se naplnila příslušná kvóta odmítnutých - a Spojené státy mohly dál trvat na vízech.

HN, 1.12.2006

Jan Macháček