5.10.2023 | Svátek má Eliška


RUSKO: Svéráz národního válčení

24.6.2023 13:59

Vražda Albrechta z Valdštejna v Chebu

Jen krátce k situaci kolem Wagnerovy skupiny.

No vida, tak „orchestr“ se vzbouřil a nastala Noc dlouhých klarinetů.

Spoléhat se na žoldnéře coby základní útočnou sílu je riskantní. Řada armád světa ochotně zaměstnává kontraktory k výkonu nějakých bočních činností (hlídání skladů, hlídkování v týlu, zpracování dat z průzkumu, příprava jídla), ale udělat z nich „hrot svého oštěpu“, to znamená dát jim prestiž, nechat je podstoupit faktický výcvik bojem a umožnit jim zrekrutování těch schopnějších a přitom bezskrupulóznějších důstojníků, byť třeba z rezervy. Výsledkem je buldok, který se může jednoho dne pověsit na krk vám. Habsburkové se svého času v podobné situaci museli zbavit Albrechta z Valdštejna.

Rostov na Donu. údajně dnes. Twitter

Zprávy, které teď chodí z Rostova a Voroněže, naznačují, že „muzikanti“ kontrolují obě města a silnice mezi nimi, a že prozatímní odpor ruských sil věrných Moskvě je neúčinný. Samozřejmě, tady bude mlha války ještě hustější než obvykle, ale přičinil bych k tomu jednu poznámku.

Pořád ještě platí, že válka je logistika a logistika je válka. A ve městech jako Rostov a Voroněž se poslední dobou koncentrovala značná část ruských vojenských zásob, protože jsou to důležité dopravní uzly – dost daleko od Ukrajinou kontrolovaných regionů na to, aby se nedaly zasáhnout HIMARSem, ale dost blízko na to, aby se odtamtud dala zásobovat donbaská a záporožská fronta po železnici.

Pakliže tyto zásoby padly do rukou Wagnerovcům, na nedostatek munice si teď určitě stěžovat nemůžou, a činí to z nich daleko nebezpečnější soupeře, než by se dalo soudit podle pouhého počtu lidí v uniformě. Navíc teď mají motivaci: pokud by tahle vzpoura pro ně dopadla špatně, vítězové se na zajatcích pěkně vyřádí.

Bože, bože, čtu si teď po sobě, o čem píšu; někdy před dvěma lety by mi to nepřišlo ani jako dobrý námět na sci-fi povídku. Moc neuvěřitelné.

P.S.: Toto vystoupení komika Alexandra Nevzorova je z dubna 2021. Uff, ten se teda trefil.

Hudební epilog

„Pozor na neúplné informace!“

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY 6
Šesté pokračování série Zapomenutých příběhů, dalších třináct kapitol na různá témata. Dozvíte se něco o padajících Kometách, válce s červy nebo o řešení životně důležité otázky „Kde probůh jsem?“. Jeden příběh za druhým je fascinujícím dílkem skládačky v obraze světa, ve kterém žijeme v blahoslavené nevědomosti. Kniha je jako vždy doprovázena rozsáhlou obrázkovou přílohou.
Zapomenuté příběhy 6 si můžete objednat na této adrese.
Všechny knihy autora lze získat ve zvýhodněném balíčku zde.M. Boháček 11:33 26.6.2023
P. Diviš Jsou. 22:10 26.6.2023
M. Boháček Johnny Miller - Britský reportér na... 9:06 26.6.2023