29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


RAKOUSKO: O monarchistech

5.8.2013

Příznivci moderní monarchie v Rakousku, kteří dříve tvořili jen tzv. Černo-žluté fórum, se před nedávnem sdružili a vytvořili Černo-žlutou alianci s podtitulem Demokraticko-sociální-národní svaz. Ten je podle svých webových stránek orientován do budoucnosti, je nadkonfesijní a nadnárodní a rád by zavedl parlamentní monarchii, v níž by kooperovaly bývalé státy podunajské monarchie. Kvůli svému nadnárodnímu programu se záměrně nestali ti, co chtějí obnovit toto soustátí, politickou stranou, která je vždy národní. V programu mají zlegalizování měkkých drog a povinnou výuku jazyků bývalé monarchie, tedy češtiny, maďarštiny a italštiny.

K blížícímu se stému výročí rozpadu Rakouska-Uherska deník Der Standard hovořil s dvěma představiteli tohoto hnutí Alexanderem Šimecem a Nicole Faraovou. Z obsáhlého rozhovoru vyplývá, že zastánci nové monarchie jsou vzdělaní a velmi umírnění jedinci, kteří hovoří velmi opatrně a tváří se proevropsky. Vlastně jen zdůrazňují, že blížící se výročí rozpadu podunajské monarchie by mohlo posloužit jako dobrý důvod ke zjištění, jestli je ještě v Rakousku republika přijatelná pro většinu obyvatelstva a vyslovují se pro zvýraznění střední Evropy. Nové státoprávní uspořádání by podle pana Šimece, který se píše důsledně s háčkem, mělo prý hlavně posloužit k posílení přímé demokracie, což by samozřejmě oslabilo stranický systém i parlament. Je to zřejmě rekce na situaci, kterou známe i u nás, kdy stranické programy se vyprázdnily a parlament už není dost často schopen řešit nejnaléhavější problémy země.

Interviewer se po těchto prohlášeních logicky ptá, jak jde dohromady jejich prohlášení o tom, že jsou proevropskou stranou, která ale zároveň podporuje Evropskou unii a zároveň požaduje posílení role střední Evropy. Na tuto otázku však nejsou schopni odpovědět dost jasně a odkazují na to, že vytvoření monarchie by byl dlouhodobý úkol. Paní Faraová dodává, že by byla samozřejmě ráda, kdyby na vrcholu byl rakouský císař, ale že by k něčemu takovému mohlo dojít jen po demokratickém a dobrovolném rozhodnutí budoucích států, které by se k tomuto svazku chtěly připojit. A oba shodně dodávají, že i ekonomika by v takovém případě hrála roli: Jeden monarcha je levnější než třeba osm prezidentů. Pan Šimec upozorňuje, že takovým možným budoucím monarchou by mohl být nejmladší habsburský princ Ferdinand Zvonimír, který dosáhne plnoletosti za pět let. V budoucí monarchii by šlechtické tituly, které jsou v Rakousku zrušené, mohla užívat jen historická šlechta a rozhodně ne ti, kteří si predikát pořídili za peníze.

Na místě je i další otázka, kterou oba představitelé monarchistů dostali, a sice že z jejich dosavadních prohlášení není zcela zřetelné, jestli podporují vstup Rakouska do NATO. Pan Šimec doslova řekl: "Máme představu, že by takováto monarchie neměla být přívěškem Spojených států. V budoucnu by mohlo opět vzniknout spojení nezávislých států střední Evropy, jak si to mnozí představovali ještě v době studené války." My můžeme jen dodat, že takoví jedinci byli u nás hlavně mezi bývalými reformními komunisty.

Psáno pro Český rozhlas Plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel