1.7.2024 | Svátek má Jaroslava


Diskuse k článku

RAKOUSKO: O monarchistech

Příznivci moderní monarchie v Rakousku, kteří dříve tvořili jen tzv. Černo-žluté fórum, se před nedávnem sdružili a vytvořili Černo-žlutou alianci s podtitulem Demokraticko-sociální-národní svaz. Ten je podle svých webových stránek orientován do budoucnosti, je nadkonfesijní a nadnárodní a rád by zavedl parlamentní monarchii, v níž by kooperovaly bývalé státy podunajské monarchie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 5.8.2013 22:20

Nelze vstoupit dvakrát do téže řeky

zvlášť když ta řeka teče úplně jinudy a jinam.

Z. Kulhánková 6.8.2013 2:50

Re: Nelze vstoupit dvakrát do téže řeky

Do téže řeky nikdo vstupovat nechce - monarchie stylu starého Procházky je samozřejmě dnes nesmysl. Ale podívejte se na žebříček zemí s nejlepší kvalitou života - z 10 prvních je 7 konstitučních monarchií. To nebude náhoda.

Vědět, kdo bude hlavou státu za 10, 20 nebo 50 let dává zemi kontinuitu, o které si přímé volby můžou tak leda nechat zdát.

Není vůbec špatné mít představitele státu, který je pro tuto roli odmalička vzděláván a vychováván a snaží se zemi předat svým potomkům v lepším stavu, než ji zdědil. Na toho pak občan může být i hrdý.

A úplně nejlepší je, když hlava státu má vlastní rodový majetek, a tudíž si nepotřebuje za jedno volební období nahrabat.

J. Jurax 6.8.2013 10:42

Re: Nelze vstoupit dvakrát do téže řeky

No, vědět, kdo bude hlavou státu za 20 či 50 let je celkem na dvě věci. Dnes jsou monarchie vesměs konstituční a panovník slouží jako stafáž a reprezentace; do praktické politiky vnitrostátní i zahraniční nemá moc co mluvit, případně vůbec co mluvit, a do zákonů taky ne. Takže v jakém stavu předá zemi svým potomkům celkem vzato nezáleží na něm.

Vzhledem k tomu je celkem jedno, zda je budoucí panovník pro svou roli odmalička vzděláván a vychováván; nehledě na to, že se může podařit, že panovníkovi ani extra výchova moc nepomůže, neboť mu není shůry dáno. Viz třeba Ferdinand I. Dobrotivý.

Žebříčky kvality života raději nekomentuju ... :-)

Akorát s tím posledním odstavcem lze souhlasit - jenže ten platí nejen pro hlavy státu dědičné či volené, ale obecně pro všechny politiky a volené potentáty. Správné by bylo, aby jeden každý takový prokázal, že po dobu, kdy je u moci, má dost soukromých zdrojů na to, aby nebyl závislý na platu od státu; a aby po skončení mandátu prokázal, že se mu majetek zázračně nerozhojnil. Jenže jednak by tohle bylo neprůchodné přes levici (vládnout by mohli jen bohatci, fuj) a jednak jakékoliv kontroly a prokazování lze obejít (viz koloťuk co geniální investor)..

Z. Kulhánková 6.8.2013 20:20

Re: Nelze vstoupit dvakrát do téže řeky

V konstitučních monarchiích panovník například ratifikuje zákony, jmenuje premiéra a schvaluje kabinet, takže má do vlády hodně co mluvit. V krizových situacích pak může třeba rozpustit parlament.

Například když v Belgii parlament legalizoval interrupce, král na jeden den abdikoval, protože jako katolík (a zřejmě pod vlivem své španělské manželky) tento zákon nemohl ratifikovat. Zákon tedy prošel bez něj. Kdyby se ovšem zašprajcoval, zákon by neprošel.

O Ferdinandovi Dobrotivém a jeho vládě si najděte seriózní prameny, budete překvapen.

J. Jurax 6.8.2013 22:38

Re: Nelze vstoupit dvakrát do téže řeky

O Ferdinandovi Dobrotivém a jeho vládě si ty seriózní prameny právě študuju, proto jsem jej taky zmínil :-) ... naopak z dikce Vaší poznámky mi nějak plyne, že by Vám možná neškodilo si ty seriózní prameny osvěžit ...

A panovník v konstituční monarchii má pravomoce zhruba prezidenta v neprezidentském systému, ergo ratifikovat nemusí a přesto se nic nestane a tak dál a podobně. Jedinou výhodou monarchy je, že má kinderštůbe na monarchu už od mala, takže bezpečně volí správnou kravatu ke košili a obleku a umí bezchybně použít všechny příbory na slavnostní tabuli, což může plebejskému prezidentovi chybět :-)

Z. Kulhánková 6.8.2013 22:56

Re: Nelze vstoupit dvakrát do téže řeky

Ta kinderstube taky znamená, že se nebude chovat nevhodně ke svému protějšku z jiného státu (například otlapkávat naši královnu), což může v některých situacích znamenat rozdíl mezi válečným konfliktem a jeho odvrácením.

J. Jurax 7.8.2013 0:50

Re: Nelze vstoupit dvakrát do téže řeky

Otlapkávat ... válečný konflikt ... ale jděte :-) ... a nečtěte fantasy :-)

Z. Kulhánková 5.8.2013 6:37

Monarcha nemusí koštovat vůbec nic

V řadě konstitučních monarchií žije královská rodina z vlastního majetku a jsou jí propláceny pouze náklady na reprezentaci a úkony spojené s vládnutím.

V. Novák 5.8.2013 14:11

Co je "vlastní majetek" královské rodiny?

Nemusí jí být nějak přidělen? V postrepublikánské éře nepochybně.

Z. Kulhánková 6.8.2013 2:42

Re: Co je "vlastní majetek" královské rodiny?

Tak třeba Habsburkové mají majetek slušný. František Štěpán Lotrinský byl totiž vynikající obchodník a provedl věc na tu dobu nevídanou, totiž oddělení státní pokladny od rodového majetku. Některé jiné královské rody to provedly až ve 20. století. Habsburkové díky FŠ měli v roce 1918 velké vlastní jmění a jak je znám, určitě je od té doby znásobili.

Stačí tedy zvolit si dostatečně zámožný vladařský rod.

P. Sulc 5.8.2013 3:36

Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

sto lety zruseno, ale je to alespon idea sympaticka. Zrusit 400 let fungujici risi byla velka skoda. Potrebovala ovsem reformu, se kterou Frantisek Ferdinand pocital, ale zruseni vedlo k cemu? Ze za dvacet let bylo po samostatnosti vsech tech ukoptenych vlastencu a ti pak jen heilovali ci cestpracovali. A i ted za to plati.

J. Vyhnalík 5.8.2013 4:04

Re: Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

Rozpad R-U byl zákonitý důsledek všeobecného volebního práva a s tím souvisejícím posílením rozštěpení země na národnostním principu.

Roztříštěné národy se spojovaly a mnohonárodnostní celky rozpadaly. Přežilo jenom několik málo více národních států, kde měli lidé více dobrých důvodů proč zůstat spolu, než se rozdělit. Takový Švýcaři by rozdělením otevřeli cestu k pohlcení svými sousedy a asi jen málokterý Švýcar by chtěl měnit švýcarské občanství za německé, francouzské, nebo italské. I Jugoslávie držela pohromadě jenom dokud trvala ruská hrozba.

Pokud se podíváme na Evropu před 200 lety a dnes, je na prvním pohled jasné o čem mluvím. Ze států postavených na feudálních principu, toho moc nezbylo a Evropu tvoří převážně jednonárodnostní státy. Pokud si toto uvědomíme, tak nám možná dojde, i jaká je šance na to, aby EU byla opravdu jedním státem. I Československo se rozpadlo proto, že neexistovala jediná federální strana (pouze Václav Klaus se s ODS o to pokoušel). Kolik celoevropských stran je v EU?

P. Sulc 5.8.2013 4:18

Re: Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

Jezismaria, ja mam 10 vecer, u vas jsou 4 hodiny rano. Snad jste nesel vencit pejsky ?

Jinak ovsem rozpadu habsburske monarchie hlavne napomohl Wilson svymi  //tusim// 14 body, hlavne tim stupidnim a pozdeji i kritisovanym "pravem na sebeurceni". Pak se ovsem sebeurcoval kde kdo a vydrzelo to do dnes. Kdo bude sebeurcen po Kosovu?  Walles, Skotsko, Katalansko, Morava, Slezko, Bavorsko?   Sebeurcovatelu plne hrsti, z  potencialnich novych politiku co by chteli vest nove staty k blahobyru by se sestavil pluk.

J. Vyhnalík 5.8.2013 4:26

Re: Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

Wilson byl už jenom důsledek.

Nové národy vznikají poměrně rychle, na druhou stranu v dobách krizí secesionistické nálady klesají, tedy pokud jedna polovina nějak zázračně nezbohatne.

P. Sulc 5.8.2013 4:44

Re: Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

Dusledek, mozna, byl dosti tlacen panem ''''Tatickem''''. Jenze kdyby byl proti, konec koncu vitezove z rozpadem nepocitali, tak by k rozpadu nedoslo, stejne jako nedoslo ke sjednoceni z Risi.a monarchie by se federalisovala. Ted by me zajimalo, kdy se zacne rozpadat Belgie, drzi je pohromade jen pavuciny.

J. Vyhnalík 5.8.2013 14:50

Re: Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

Rozpadem R-U nevzniklo jenom Československo, ale i další státy i když často ne v dnešní podobě. Jak Československo, tak Jugoslávie byly pohromadě drženy právě snahou ubránit se proti vnějším tlakům a když tyto tlaky po dlouhé době zeslábly, rozpadly se i ony.

Belgii drží pohromadě monarchie a zapojení napřed do Beneluxu a dnes do EU. Vždyť i ten Benelux byl pouze prodloužením Belgického principu (Francouzi+Vlámové+Němci) do okolí.

Z. Kulhánková 5.8.2013 6:22

Re: Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

Španělé taky monarchii obnovili, i když pravda po kratší přestávce, a jsou spokojeni.

J. Vyhnalík 5.8.2013 14:52

Re: Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

S tou spokojeností bych to nepřeháněl. Odstředivé tendence historických zemí jsou dodnes poměrně silné. Ovšem máte pravdu, že je to lepší než to, co předcházelo.

Z. Kulhánková 6.8.2013 2:44

Re: Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

Když se podíváte na žebříček zemí podle kvality života, i to zbankrotované Španělsko je na tom lépe než ČR s přímou volbou.

J. Jurax 6.8.2013 11:05

Re: Nevim, jestli se da navazat na to, co bylo pred

No, jednak Španělsko mělo sice dlouhodobě zlotřilého diktátora, ale na druhé straně nebudovalo socialismus.

A žebříčky zemí podle kvality života bych raději ani nekomentoval; dá se jimi krásně hýbat podle volby kritérií a váhy, jež je jim přisuzována ... viz třeba http://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_by_country.jsp a http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/zebricek-nejlepsich-mist-pro-zivot-podivejte-se-jak-dopadlo-cesko.html