Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PROPAGANDA: Německé levicové neziskovky pomáhají Rusku

diskuse (89)

Problematika šíření (nejen) ruské propagandy a dezinformací se už několik let řeší ze všech možných a myslitelných úhlů.

Bohužel se v této souvislosti málo zmiňuje, že problém pro evropskou bezpečnost nemusí představovat např. jen otevřeně proruská propaganda zvnějšku či šíření hoaxů pomocí řetězových mailů. Má totiž i jiné podoby.

Může se totiž jednat i o na první pohled líbivě a ušlechtile vypadající činnost levicových nevládních organizací. Tak třeba Francie dlouhodobě čelí náporu protijaderné propagandy z Německa. Mají ji na svědomí levicové nevládky snažící se ovlivňovat politiky, vědce a obecně místní elity.

Sabotáž francouzského jaderného průmyslu

Upozornil na to francouzský časopis l ́Express, který se odvolává na studii akademického pracoviště l’Ecole de guerre économique, jež mluví dokonce o sabotáži francouzského jaderného průmyslu.

Zmiňované jsou zde konkrétně dvě levicové nadace stavějící se proti jaderné energii: Jednak je to Rosa-Luxemburg-Stiftung (blízká radikálně levicové straně Die Linke) a dále také Heinrich-Böll-Stiftung (blízká německým Zeleným).

Obě z nich mají jasný úkol: změnit vnímání tamní občanské společnosti a v konečném důsledku ovlivnit politiku ve prospěch Německa. Cílem jejich aktivit je oslabit francouzský průmysl a ekonomiku obecně a zajištění hegemonie v těchto oblastech na evropské úrovni.

Německo usiluje o destabilizaci francouzského jaderného průmyslu blokováním evropských institucí a neustálým tlakem na evropskou politiku.

Podle autora studie Christiana Harbulota za veškerou rétorikou o spolupráci mezi členskými státy Evropské unie dělá Německo vše pro to, aby zabránilo francouzskému průmyslu využívat levnou energii a získalo tak významnou konkurenční výhodu.

Hrozba pro energetickou bezpečnost

Studie zmiňuje, že obě politické nadace se pod pláštíkem morálky uchylují k četným a někdy sporným strategiím ovlivňování. Jaké prostředky k tomu využívají?

Má se jednat o vypracovávání dokumentů s protijaderným narativem, vedení elit prostřednictvím vzdělávacích kurzů - doktorandských grantů, navštěvování a setkávání se zahraničními politiky, vytváření aliancí s některými nevládními organizacemi nebo ekologickými stranami.

Každému asi musí být jasné, že zmíněné neziskové organizace rozhodně neusilují o výrobu zelenější elektřiny. Ostatně Francie díky vysokému podílu jádra a obnovitelných zdrojů vyrábí spolu se skandinávskými zeměmi jednu z nejčistších energií v Evropě.

A ano, díky svému mixu jaderné energie a obnovitelných zdrojů má mnohem čistší výrobu elektřiny než Německo, které muselo kvůli uzavření jaderných elektráren vzít alespoň dočasně na milost „špinavé“ uhelné elektrárny.

Pokud by oběma německým nadacím šlo o zelenější energii ve Francii, jejich činnost by byla naprosto zbytečná. Naopak by dávalo mnohem větší smysl, kdyby nějaké francouzské projaderné nadace mistrovaly Německo.

Cílem je oslabení francouzského jaderného průmyslu

Důsledky by v takovém případě byly nedozírné. Potíže by v současné propojené Evropě nepocítila jen Francie. Za současné situace, kdy celý kontinent stále musí řešit energetickou krizi, to samozřejmě platí dvojnásob.

Nejen pro druhou největší zemi EU, ale i celou Evropu by prosazení cílů německých nevládních organizací, tedy omezení jádra, znamenalo cestu k totální katastrofě. I samotné Německo, které nyní samo muselo přinejmenším v květnu energii dovážet mj. z Francie, by se samo střelilo do vlastní nohy a s ním by to navíc odnesly také další země.

Prosazení cílů obou nadací by prospělo především Rusku, které si nepřeje nic jiného, než Evropu bez stabilních zdrojů a energeticky nesoběstačnou. Jinými slovy, jejich činnost představuje přímou hrozbu pro evropskou energetickou bezpečnost.

Z toho všeho, co zde bylo zmíněno, vyplývá jediné: V zájmu Francie a energetické bezpečnosti celé Evropy by se měla činnost takových organizací začít velmi bedlivě sledovat.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz