NĚMECKO: Neuspokojivý stav bundeswehru
Armáda ztratila schopnost podporovat aktivní zahraniční politiku
Mezinárodní situace na Blízkém východě a na Ukrajině donutila i Německo, aby se bedlivěji podívalo na svá vojska. Při revizi ale zjistilo, že kvůli dlouhodobým úsporám a stálým koncepčním změnám je armáda v nevyhovujícím stavu. A to je i hlavní důvod, proč najednou stoupá německá připravenost k větší a těsnější spolupráci při vyzbrojování a společnému nasazení v rámci misí NATO. Zdá se, že tak je tomu poprvé od konce studené války. Štěstí také je pro Německo v tom, že ministryně obrany není ve funkci tak dlouho a nenese za tento stav žádnou odpovědnost a může se věnovat s plným nasazením nápravě, komentují situaci němečtí novináři.
Za současné problémy odpovídá řada předešlých vlád a ministrů obrany počínaje Karl-Theodorem Guttenbergem z CSU, který se snažil velice rychle zrušit brannou povinnost. Jeho nástupce Thomas de Maiziére chtěl zase co nejrychleji proměnit bundeswehr na armádu schopnou se zúčastnit rychlých nasazení. Veškeré úsilí koncentroval na formování jednotek pro Afghánistán či Kosovo, což vedlo k tomu, že tyto jednotky byly nakonec dobře přezbrojeny, ale výzbroj domácích vojáků rychle zastarala: chyběly náhradní díly a množily se nehody.
To se týká i letectva: zastarala mezikontinentální letadla, některá jsou stará čtyřicet let, stíhačky i helikoptéry, a za to může jak vojenský průmysl, tak sama armáda, napsal deník Frankfurter Allgemeine. Bylo to údajně způsobeno tím, že armáda často měnila své požadavky a průmysl sice slíbil jejich zajištění, ale nestíhal termíny. Navíc zatím armáda nekoupila ani žádný nový dopravní letoun od Airbusu, který byl armádě v potřebné výbavě nedávno nabízen, proto není schopná dodávat zbraně Kurdům, jak prohlásila.
Německo ale není výjimkou: podobné problémy mají i jiné armády: Některé kanadské stíhačky jsou v provozu již přes třicet let a v minulých dnech jim byla prodloužena životnost do roku 2025 kvůli úsporám. Podobně jsou na tom armády ve Velké Británii i ve Francii, kde se množí nehody vojenské techniky, která je zastaralá. Británie si objednala dvě obrovské letadlové lodě, a požaduje je velmi rychle, což stojí tolik peněz, že nezbyly na obnovu leteckého parku. Za této situace se uvažuje dokonce o tom, že o jednu z letadlových lodí by se Angličané mohli podělit s Francouzi. A Francouzi, kteří jsou nasazeni spolu s německými vojáky v Mali, zase trpí nedostatkem děl určených pro výcvik, takže museli požádat o výpůjčky Němce.
Hlavní problém je zřejmě v tom, že současný stav německé armády není v takové kondici, aby mohl podporovat aktivní zahraniční politiku, kterou má však tato vláda ve svém programu. Tato situace nejspíš nakonec i kvůli současným bezpečnostním rizikům ve světě povede k potřebným změnám. Podle vojenských analytiků by bundeswehr mohl během deseti let být moderně a spolehlivě přezbrojen.
Psáno pro Český rozhlas Plus
(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)
Autor je novinář a spisovatel