4.12.2023 | Svátek má Barbora


NĚMECKO: Nesplnitelné předvolební sliby

18.5.2009

Zdá se, že německé politické strany uvízly ve starém stereotypu. Ačkoliv je hospodářská krize, vedou předvolební kampaně do Bundestagu, tedy poslanecké sněmovny, podle nejstarších mustrů: slibují po volbách, které budou 27. září, vysoké penze a nižší daně. Takové sliby ale ohrožují budoucnost země, protože vedou k enormnímu zvýšení dluhů. Zatímco v roce 2008 se podařilo zadlužení snížit od roku 2004 z 39 miliard na 11 miliard euro, v roce 2010 může činit nový dluh 80 miliard euro, což by dohromady mohlo dosáhnout v roce 2013 až sumy 300 miliard euro.

Mezi špičkami velké koalice dochází k novému soutěžení o to, kdo uprostřed hospodářské krize dokáže elegantněji slibovat naději, jistotu a dobrou náladu.

Kancléřka Angela Merkelová připomíná, že Německo se dokázalo z trosek a popela po druhé světové válce postavit na nohy a stát se silnou hospodářskou mocností, a proto věří, že se to podaří i tentokrát.

Komentátoři se smějí pod vousy a jejich titulky hlásají: Vítejte v zemi iluzí. V době, kdy se hospodářská krize den za dnem prohlubuje, zapnula německá vláda autopilota, jako kdyby věřila, že je možné proletět bouří bez změny kurzu.

Ještě v půli roku 2009 si nejsou experti jistí, jak dlouho a jak hluboce se tato krize dotkne občanů a celého hospodářství. Shodují se zatím jen v jednom, že jde o největší poválečnou krizi. To bude mít jistě za následek, že počet lidí bez práce bude dále stoupat a státní dluh prudce vzroste. Jenže, a v tom je ten problém, tyto pravdy nechtějí velké, masové strany slyšet, protože se jim nehodí do předvolební kampaně, která v Německu již odstartovala, a proto se najednou ocitají zcela mimo realitu.

Unionisté nabízejí občanům Německa miliardové úspory na daních a sociální demokraté zase různé sociální výhody, ačkoliv nikdo ani neví, jestli budou peníze na podporu nezaměstnaným.

Za této situace si nebezpečné otázky nekladou politici, ale výhradně občané a novináři. Ptají se: Jak bude možné zvládnout v budoucnu tak vysoké dluhy? Kde by se mělo spořit? Jak chtějí politici v nejbližších letech nastartovat konjunkturu? Když si nikdo takové otázky z politiků neklade, střízlivějším občanům pak celá politická špička připadá jako parta podvodníků či lidí zachvácených slepotou. Svými sliby a již nadělanými dluhy tato vláda dramaticky zatíží budoucí vládní sestavu a občané si v jednu chvíli budou muset nutně říci, že byli podvedeni.

Jak daleko může být od sebe skutečnost a volební propaganda, se ukáže již za pár týdnů, kdy bude zveřejněn odhad příjmu z daní, který se evidentně dramaticky propadl. Podle finančních expertů z ministerstva se očekává, že jednotlivým zemím i spolkové vládě bude dohromady chybět asi 25 miliard euro. Podobně chybějí peníze na sociální pojištění, protože pracuje méně lidí. Tady se předpokládá, že jen v letošním roce bude chybět asi osm miliard euro. Peníze si budou muset země i spolková vláda půjčit. Proto bude na přelomu května a června předložen nový rozpočet na tento rok.

Jedno je ale podle ministra financí zřejmé: celkové zadlužení se ještě navýší až o 80 miliard euro. Vyhlídky na příští léta nejsou o moc lepší. To je hlavní důvod, proč experti považují za zcela vyloučené, aby se snižovaly daně. Paní kancléřka Merkelová o tom ale nechce nic slyšet, a naopak se snaží sociální demokraty trumfnout a slibuje voličům daňové úlevy. Zdá se, že se snaží napravit to, proč v minulých volbách v roce 2005 unionisté propadli: tehdy vyhlásili zvýšení daně z přidané hodnoty. Tentokrát se chtějí zachovat opačně, jenže slib je tak nereálný, že může mít bumerangový efekt. Výsledek voleb bude zřejmě už i proto překvapivý, i když v průzkumech zatím unionisté s převahou vedou..

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6
(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel