Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NA CESTÁCH: Bilbao

diskuse (1)

Bilbao, přístav a dříve i průmyslové centrum na pobřeží Atlantiku, se baskicky vlastně jmenuje Bilbo. Starého hobita tu ovšem neuvidíte (možná si ten zatracený prsten zase nasadil?) Uvidíte jen zkratky jako Bilbobus a Bilboboat, ke kterým jméno města svádí.

Bilbao bývalo plné těžkého průmyslu podobně jako Ostrava, ale postindustriální transformaci zvládlo podstatně lépe než naše průmyslová města. Zejména zdejší moderní architektura je zajímavá.

Zůstává ovšem o něco chudší než San Sebastián, což je vidět i na složení populace. Zatímco ulice San Sebastiánu jsou plné „bohatšího globálního davu“, tj. zástupů východoasijských turistů a dočervena připálených Seveřanů z horní půlky Evropy, v Bilbau jsou i imigrantské čtvrti. Zejména oblast kolem nádraží Abando je solidní Afrika, kde místo pintxos kralují kebaby, během deseti minut projdete kolem dvaceti firem nabízejících rychlé převody peněz do zahraničí, a někteří místní obyvatelé chodí v bílých „nočních košilích“ v rozpáleně-saharském stylu, ač je patnáct stupňů a mírně poprchává. O kus dál se ale poměry prudce mění a Guggenheimovo muzeum je už opět obleženo oním globálním turistickým davem, stejně jako celý San Sebastián.

Guggenheimovo muzeum s květinovým psem

(Mimochodem, pokud jde o Guggenheimovo muzeum – nejste-li fanoušky výtvarné moderny, budete se zde cítit poněkud ztraceni a možná se vyplatí jej vynechat, finančně i časově. Osobně nedokážu v těch náhodně cikcak nanesených barvách najít žádné potěšení, kdežto Goyu v Zaragoze jsem si užil.)

Iberdrola, nejvyšší budova v severním Španělsku (165 m)

Bilbao je poněkud „vertikální“ město se značnými výškovými rozdíly. Podél řeky samozřejmě chodíte po rovině, ale už půl kilometru od ní je převýšení tak značné, že tu existuje hned několik městských výtahů. (U nás býval jeden v Děčíně, ale dávno zchátral. Jednou z nemocí české veřejné správy je nedostatečná údržba už existujícího majetku.)

Městský výtah napravo.

Ve čtvrti Portugalete najdete dokonce i pouliční travelátory, usnadňující pohyb ve strmých uličkách

Samotné město leží několik kilometrů od pobřeží, ale metro jezdí až k moři a máte tedy příležitost se podívat na zdejší skály spadající prudce k oceánu. Většina pobřeží je skalnatá a písečné pláže jsou vzácností.

Skalnaté pobřeží Atlantiku. Sednete-li na člun a vydáte-li se přímo za nosem, další zemí bude až Grónsko

Na jednom ze skalnatých poloostrovů nedaleko od Bilbaa vyrostl kostelík San Juan de Gaztelugatxe, dnes turistický magnet – ale pozor, cesta k němu hodně klesá a stoupá; je-li vedro nebo nejste-li v kondici, může to být nápor na fyzičku, cca 250 metrů převýšení.

„You Eastern guys are tough,“ říká ovšem baskická průvodkyně na naši adresu, takže nezbývá než zatnout zuby a běžet do schodů jako kamzík, aby ji člověk nezklamal.

Nepříliš daleko odsud leží dvě další atrakce. Jedna z nich je zajímavá hlavně pro katolíky, protože se jmenuje Loyola a jde o místo, kde vyrostl zakladatel jezuitského řádu Ignác. Dnes je tu velký kostel, ke kterému je přilepen přístavek zastřešující Ignácovo původní rodinné sídlo – a je to pořádný přístavek, protože jeho rodina byla bohatá a v jejím opevněném domě žilo zhruba padesát lidí. Většinu ovšem v oněch časech před vynálezem motorů a automatů tvořilo služebnictvo.

Velký chrám v Loyole

Tou druhou je Gernika, staré sněmovní město Basků, kde dodnes zasedá obnovený baskický parlament. Zástupci jednotlivých komunit se dříve scházeli pod košatým dubem, jehož asi sedmá generace (přece jen ty stromy nejsou nesmrtelné) tu stojí dodnes.

Sněmovní dub Basků v Gernice

Gernika se do evropského povědomí bohužel zapsala něčím zcela jiným než svými duby. V roce 1937, uprostřed španělské občanské války, si ji Němci (kteří podporovali Franka svým letectvem, tzv. Legií Condor) vybrali jako testovací plochu pro městské bombardování, do té doby nedostatečně vyzkoušené v praxi. Bylo z toho několik set zničených domů, několik tisíc mrtvých a slavný Picassův obraz, jež vznikl ve francouzském exilu a do Španělska byl převezen až roku 1981. Evropa nemůže říci, že nebyla varována; během deseti let bylo napříč kontinentem sto takových Gernik, jenom větších.

(Jiná věc je, že tou dobou už se asi nové velké válce nedalo zabránit. V roce 1937 už byly všechny totalitní režimy v Evropě pevně „v sedle“. Němci ovšem svým náletem otevřeli velkou Pandořinu skřínku; masivní bombardování si během válečných let nejvíce odtrpělo právě Německo.)

Těžko si při pohledu na ty trosky nevzpomenout na to, co se nyní děje v ukrajinských městech. Rozhovor s místními ovšem prozradí, že oni mají zcela jinou geopolitickou prioritu: a to konkrétně Gazu. Palestinská kauza je tu extrémně populární a možná bude na místě o tom napsat další článek.

Zatím ale nashledanou z Baskicka. Další cesta je pomalu u konce, příští příspěvek už bude zase „necestovní“.

Hudební epilog

Toto si můžete prozpěvovat po cestě na San Juan de Gaztelugatxe.

______________________________________________________________

zapo

Zapomenuté příběhy 7
Čtenář dostává do ruky už sedmý svazek Zapomenutých příběhů. Kdo četl aspoň některý z předchozích, má o této knize představu. Navštíví spolu s autorem různá místa v prostoru a čase, místa, kdy se v určitou dobu odehrávalo cosi, co už dnes není v centru pozornosti, avšak ve své době to budilo zájem a emoce. Někdy jde o drobnosti, dokonce až kuriozity, často ale to jsou historické události. Navštěvujeme místa na různých místech zeměkoule a nahlížíme do dějů v rozličných obdobích historie. Ať se příběh udál kdekoli a kdekoli, vždycky narazíme na souvislosti.

Bližší info a objednávky zde.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

alis Sabina Ali
19. 7. 2024

Cena akcií společnosti Crowdstrike, která poskytuje služby v oblasti kybernetické bezpečnosti v...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďují se kvůli němu lety....

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Pákistánské protiteroristické úřady zatkly jednoho z vůdců teroristické sítě Al-Káida Amína Haka....

Vilém Barák
19. 7. 2024

Na začátku července přijel maďarský premiér Viktor Orbán do Moskvy. Podle svého vyjádření chtěl...

ptt Veronika Pitthardová
19. 7. 2024

V úseku mezi Karlovým náměstím a ulicí Otakarova nejezdí tramvaje. „Příčinou události je poškozené...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz