Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MASAKRY KŘESŤANŮ: Selhání médií

diskuse (57)

Ve střední Nigérii byly loňské Vánoce poznamenány děsivým masakrem civilistů. Ve 21 vesnicích v nejlidnatější africké zemi bylo zavražděno více než 100 křesťanů. Některé pozdější odhady dokonce mluví o téměř dvou stovkách lidí. Mnoho z nich uhořely ve svých domech. „Byly to pro nás skutečně krvavé Vánoce,“ prohlásil v reakci guvernér středonigerijského státu Plateau Caleb Mutfwang s tím, že se jednalo o „dobře koordinované“ útoky, které byly navíc uskutečněné s použitím „těžkých zbraní.“

Útoky začaly v noci 23. prosince a pokračovaly až do Štědrého dne. Za tyto násilnosti nese odpovědnost zradikalizovaný muslimský kmen Fulani. 28. prosince mělo navíc dojít k dalším případům násilí. Další útoky se měly odehrát i v době psaní článku na začátku ledna v nigerijském státě Kaduna.

Změna klimatu jako vysvětlení?
Jedná se o krveprolití v takovém rozsahu, že za jiných okolností by tyto události musely naprosto šokovat celý svět a přinejmenším na pár dní by ovládly hlavní stránky novin či zpravodajských serverů.

To se ale opravdu nestalo. Bohužel pro mnoho nejvýznamnějších médií nebyly tyto události hodné ani kratičké zprávy.

Anebo jí sice věnovaly okrajovou pozornost, ale jen v souvislosti s tím, že jde především o boj o půdu a vodu, který je důsledkem klimatické změny. Bez jakékoli zmínky o tom, že šlo o nevyprovokované útoky na křesťanské obyvatelstvo.

Takové vysvětlení zdaleka nelze považovat za přesné ani úplné. Zvláště kvůli celému načasování násilných akcí měly útoky zcela zjevně i náboženský podtext. Útočníci zabíjeli vesničany, zapalovali jejich kostely, obchody s obilím a další objekty.

Naopak muslimští vesničané a jejich majetek zůstali podle informací organizace Aid to the Church in Need, která pomáhá pronásledovaným křesťanům, nedotčeni.

Přehlížené násilí nigerijských islamistů
Navíc nešlo o zdaleka první incident tohoto druhu. Násilná činnost radikálních islamistů a jejich útoky (nejen) na křesťanské obyvatelstvo v Nigérii představují dlouhodobý problém. Od roku 2009, kdy v Nigérii vypukla vzpoura salafistické islamistické organizace Boko Haram, zde bylo více než 50 000 křesťanů zavražděno, z toho zhruba 6000 v loňském roce.

Tamní obyvatele hlásící se ke křesťanství ale neohrožují jen teroristické praktiky nechvalně známé organizace Boko Haram, ale také právě muslimští pastevci z etnika Fulani, kteří se přidali k islamistickým extremistickým skupinám a mají na svědomí mj. zmíněný vánoční útok.

Útoky proti nigerijským křesťanům mají vedle ztrát na životech za následek i masové násilné vysídlování. Už přibližně pět milionů křesťanů bylo vysídleno a nuceně umístěno do táborů pro vnitřně vysídlené osoby v Nigérii a do uprchlických táborů na regionálních hranicích.

Ve stejném období bylo zapáleno 18 000 křesťanských kostelů a 2 200 křesťanských škol.

Tragické selhání seriózních médií
Nigérie patří ke státům s největší mírou pronásledování a pro křesťany je jedním z nejnebezpečnějších míst vůbec. Podobných zemí bychom ale našli mnohem více.

Po celém světě, zvláště ve velké části Asie, Blízkého východu a Afriky jich čelí perzekuci další stovky milionů. Organizace Open Doors, která mapuje pronásledování křesťanů ve světě, uvádí celkové číslo 360 milionů lidí.

Nejen současný masakr v Nigérii, ale obecně pronásledování křesťanů ve světě si proto zcela určitě zaslouží větší pozornost už vzhledem k počtu lidí jím postižených. Zdůrazňoval jsem už mnohokrát, že se jedná problém, který nelze přehlížet.

Nepříliš velká pozornost mnoha světových médií a v tomto případě i bagatelizace toho, že se jedná o útoky mířené na křesťanské obyvatelstvo, znamená naprosté selhání sdělovacích prostředků, které můžeme jinak považovat za seriózní.

Větší světová pozornost věnovaná jakémukoli problému by přitom dávala větší naději, že se problém začne konečně řešit. Nic z toho se ale v případě útoků na křesťany bohužel neděje. Konaly se někde masové veřejné protesty v demokratických zemích proti genocidě křesťanů?

Bohužel nikoliv. Současný laxní přístup zvláště ze strany světových médií k vraždění křesťanů lze stěží hodnotit jinak než jako naprosto tragický.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

the Tomáš Hejtmánek
24. 7. 2024

Správci Krkonošského národního parku od pondělí na dva dny uzavřeli oblíbenou turistickou stezku na...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začalo hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

Radim Kopáč
24. 7. 2024

„Hororový příběh z magické Šumavy,“ stojí rovnou na obálce té knihy. Čtenář se samozřejmě nechá...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz