24.5.2024 | Svátek má Jana


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

28.8.2010

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Jedna zpráva a jedna kniha. Před několika dny se objevila v médiích zpráva, že ve Spojených státech přestaly vycházet Americké listy, které v posledních dvaceti letech vydával v New Yorku typograf Petr Bísek s manželkou. A současně se objevila na pultech kniha profesorky Aleny Jaklové z Jihočeské univerzity s názvem Čechoamerická periodika 19. a 20. století, která příběh tohoto periodika zařazuje do širšího kontextu, o kterém většinou nic nevíme.

Můžete ten kontext tedy ve stručnosti připomenout?

Tak nejprve bych připomněl, že ve Spojených státech podle posledních sčítání obyvatelstva v roce 1990 žije asi jeden milion a tři sta tisíc Čechů a tři sta tisíc Slováků, tedy tato země má nejpočetnější komunitu obyvatel z bývalého Československa. Podle paní profesorky Jaklové tato komunita, tedy její elity od poloviny 19. století vydávaly celkem v USA převážně v češtině 712 periodik.

Za vrcholné období české žurnalistiky ve Spojených státech je považováno období 1910 až 1920. Tehdy vycházelo devět deníků, čtyřicet tři týdeníků, třicet jeden měsíčník, šest čtrnáctideníků a mnoho tiskovin s nepravidelnou periodicitou.

Jakou funkci tato periodika plnila?

Funkce imigrantské, přistěhovalecké žurnalistiky je velice rozmanitá a liší se od novin domácích. Zvláště ty tiskoviny, které vycházely v 19. století, se snažily nové přistěhovalce orientovat v nových poměrech, seznamovaly přistěhovalce s místními zvyky, učily je, jak jednat s úřady, vzdělávaly a posilovaly jejich národní identitu i tím, že informovaly o událostech v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Zároveň zveřejňovaly inzerci, která pomáhala novým přistěhovalcům shánět práci v jejich oboru, protože tato periodika přesahovala ve veřejné komunikaci bezprostřední okolí. Ale tak, jak se z přistěhovalců stávali postupně krajané a z krajanů Američané českého či slovenského původu, význam těchto periodik upadal a postupně zanikala.

A jaké je situace těchto tiskovin ve Spojených státech dneska?

Podle profesorky Jaklové vychází v současnosti ve Spojených státech asi deset měsíčníků, z nichž většina je dvojjazyčná a některé z nich postupně přicházejí pouze na angličtinu. Nejstarší je asi Sokol americký, který vychází od roku 1879 a od roku 1966 je pouze v angličtině. Z roku 1891 je ČSA Journal, rovněž vychází pouze v angličtině. Od roku 1894 dodnes vychází i Besídka sokolská, dnes pod názvem Sokol News atd. Jako dvouměsíčník vychází Katolický dělník, Catholic Workman od roku 1906, Posel od roku 1925 a asi dalších šest podobných periodik. Americké listy byly zřejmě jediným čtrnáctideníkem.

A jakou mají historii tyto noviny?

Pod tímto názvem vycházel nejprve týdeník a později čtrnáctideník od roku 1966, kdy absorboval New Yorské listy a New Yorský deník. Vydávala ho společnost Universum Press, od roku 1969 Sokol. Redakci tvořili J. Martínek a manželé Švehlovi, od kterých list před dvaceti lety převzali manželé Bískovi. Připomeňme, že původně New Yorské listy byly od roku 1886 do roku 1966, tedy osmdesát let deníkem a v letech 1940 až 1945 v něm pracoval i Stanislav Budín, původně redaktor Rudého práva a v šedesátých letech jeden ze zakladatelů prvního našeho newsmagazínu Reportér.

Autor je novinář a spisovatel