Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KARL HABSBURG: Potřebujeme evropskou zahraniční politiku

Krvavá válka na Ukrajině rozhoduje i o budoucnosti Evropské unie. Evropa musí být jednotná a silná, pokud jde o zahraniční a bezpečnostní politiku. To lze provést pouze s ministrem zahraničí EU

Složení Evropského parlamentu určuje, zda se Evropská unie vyvine v geopolitického aktéra, kterého vzhledem ke světové situaci potřebujeme, chceme-li jako Evropané stále hrát roli na světové politické scéně. Řečeno jinak, ale příměji: plná podpora Ukrajiny se vším, co potřebuje k odražení ruské agrese, určí, zda za 15 let bude stále existovat životaschopná unie, nebo zda bude Evropa pod dominantním vlivem ruských (a čínských) mocností.

Mnoho lidí má stále dojem, že Evropský parlament není tak důležitý. Politické strany se ve volbách do Evropského parlamentu zaměřují spíše na celostátní nebo dokonce místní témata. Voliči využívají evropských voleb k tomu, aby zmařili domácí vládu nebo ji potvrdili. To je krátkozraké. Evropský parlament je spoluzákonodárcem na úrovni EU.

Národní egoismus

Pokud nyní někdo přichází s námitkou, že Evropský parlament není skutečným parlamentem, protože mu chybí právo iniciativy, pak je to formálně asi správně. Ale to nic nemění na tom, že je spoluzákonodárcem. Většina národních parlamentů hlasuje především o vládních návrzích, což není zrovna argument pro potřebu práva iniciativy.

Institucionální struktura EU s Radou, Komisí a Parlamentem nabízí rovnováhu mezi mezivládním přístupem a supranacionalitou. Pokud jsou národní egoismy v mezivládním prvku Rady příliš silné a Rada jako celek se stává příliš slabou pro evropskou politickou dimenzi – mnohé překážky, které v současnosti existují v různých otázkách rozšíření, jsou silným důkazem těchto slabin – pak nadnárodní prvky musí vyvážit Komise a Parlament. Poté musí Komise jako strážkyně Smluv prosazovat geopolitický rozměr EU a k tomu potřebuje kontrolu a podporu silného Parlamentu.

Masivní výzvy

Mimochodem, Evropský parlament není zástupcem členských států na úrovni EU. I když by si to tak nacionalisté přáli. První přímá volba před 45 lety jí dala jasně evropskou odpovědnost. Jde tedy o zastupování občanů s odpovědností za celek.

A tato odpovědnost za celou věc vyplývá z geopolitické situace, která představuje obrovské výzvy zejména pro Evropu. Sjednocení Evropy začalo ve stínu studené války ve svobodné, západní části kontinentu. Přijetím zemí, které byly dříve pod vojenskými vládami, jako je Portugalsko, Španělsko a Řecko, bylo jasné, že komunitě jde o rozšíření svobody, demokracie, právního státu a tržního hospodářství. Koncepce, do níž se po pádu železné opony integrovalo několik bývalých zemí ovládaných komunisty.

„Schopnost umožnit mírovému projektu Evropy, aby měl dopad navenek a nejen interně, byla zanedbána.“

Iluze, že nyní vypukl věčný mír, vedla k oslabení vlastní obranyschopnosti. Mírová dividenda byla inkasována, byla zanedbána evropská zahraniční a bezpečnostní politika a tím i schopnost zajistit, aby evropský mírový projekt měl dopad navenek, nikoli pouze dovnitř.

Vymazat buzení

Války Slobodana Miloševiće byly již jasným budíčkem pro EU, aby rozvinula rozměr zahraniční a bezpečnostní politiky. Nebylo to slyšet o nic víc než ruský útok na Gruzii v roce 2008 nebo na Ukrajinu v roce 2014. Právě této slabosti využil tyran Moskvy svým útokem na Ukrajinu v únoru 2022. Možná si spočítal, že reakce bude stejně slabá jako vždy, nebo možná někteří evropští politici z celého srdce přislíbili Ukrajině podporu, protože očekávali, že se Ukrajina za týden zhroutí.

To, že tak stále neudělala, je na jedné straně zásluhou západní pomoci, na druhé straně však oddaností Ukrajinců Evropě a vůlí vymanit zemi ze sevření Moskvy na všechny budoucí roky. Tato krvavá válka také ukáže, zda si EU prostřednictvím strategické podpory Ukrajiny vyvine schopnost utvářet svou vlastní zahraniční a bezpečnostní politiku.

Parlamentní kontrola

Evropská zahraniční politika neznamená jen koordinaci zahraniční politiky 27 členských států prostřednictvím Vysokého představitele pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, ale ministerstvo zahraničí EU v čele s ministrem zahraničí (nebo ministrem zahraničí).

K tomu potřebujeme základní evropskou ústavu, ve které je přesně tato zahraničněpolitická pravomoc Unie zakotvena. Bod, který by mimochodem také splňoval všechny požadavky subsidiarity. Stejně jako každý ministr zahraničí nyní podléhá parlamentní kontrole své země, ministr zahraničí EU by podléhal parlamentní kontrole Evropského parlamentu, přímo voleného občany EU.

„Suverenita znamená schopnost jednat a utvářet věci.“

To je právě otázka suverenity, o které mnozí národní egoisté rádi mluví. V tomto konkrétním případě suverenita znamená schopnost jednat a utvářet věci. Pokud jde o potenciál, evropská zahraniční politika by přinesla jasnou přidanou hodnotu ve srovnání s politikou čistě národního státu.

Ruská vyhlazovací válka proti Ukrajině je jen jedním z příkladů geopolitických výzev, které musí Evropa překonat. Vzpomeňte si na válku na Blízkém východě nebo na vývoj v Africe, který má přímý dopad na Evropu prostřednictvím migračních toků. Evropské volby nastavily rozhodující kurz. Potřebujeme Evropu, která je silná a jednotná, pokud jde o zahraniční a bezpečnostní politiku, abychom zvládli výzvy. (Karl Habsburg-Lotrinsko, 2. června 2024)

Karl Habsburg-Lothringen byl v letech 1996 až 1999 poslancem Evropského parlamentu (ÖVP). Je čestným prezidentem Rakouského panevropského hnutí a mediálním podnikatelem mimo jiné na Ukrajině. Jeho otec Otto Habsburg-Lothringen byl europoslanec CSU a syn Karla I., posledního rakouského císaře.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz